نتایج مطالعه نشان می‌دهد که سطوح بالای هورمون استرس در مو می‌تواند بیماری قلبی را پیش‌بینی کند

تجربه گهگاهی روز بد مو، ناخن های خرد شده یا پوست ترک خورده یک اتفاق رایج است که معمولاً نیازی به تماس با پزشک ندارد. با این حال، این پدیده همچنین می‌تواند در تلاش باشد تا نشانه‌ای جدی در مورد مشکلات اساسی سلامتی شما نشان دهد.

باور کنید یا نه، یک مطالعه جدید ظاهر مو را با یک رویداد قلبی احتمالی مرتبط دانسته است. طبق گفته‌ها، هورمون‌های استرس در موهای ما می‌توانند احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی را پیش‌بینی کنند و این احتمال در افراد 57 ساله یا کمتر به سه برابر بیشتر می‌شود. ولز آنلاین.

تیم تحقیقاتی هلندی که این مطالعه را انجام دادند، سطوح بلندمدت کورتیزول موهای سر و شکل غیرفعال آن، کورتیزون مو را بررسی کردند تا تعیین کنند که آیا می‌توان از آنها به عنوان نشانگر برای نشان دادن وجود یا شدت استرس در افراد استفاده کرد.

این هورمون ها با تنظیم توزیع چربی در بدن مرتبط هستند. با این حال، شواهد محدود و غیرقطعی در مورد تأثیر خاص آنها بر توسعه بیماری قلبی عروقی وجود دارد.

بر اساس گزارشات، این تحقیق قرار است در کنگره اروپایی چاقی (ECO) در دوبلین، ایرلند ارائه شود. اخبار-پزشکی. انتشار یافته های آن در یک مجله معتبر پس از آن اتفاق خواهد افتاد.

به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان داده‌های سطح کورتیزول و کورتیزون را در بیش از 6000 نمونه موی به‌دست‌آمده از مردان و زنان بالغ که در مطالعه چند نسلی به نام Lifelines شرکت داشتند، تجزیه و تحلیل کردند. به گزارش ولز آنلاین، مطالعه Lifelines شامل یک گروه بزرگ از بیش از 167000 شرکت کننده ساکن در مناطق شمالی هلند بود.

READ  بررسی لیزا الدریج مایع Lurex

نمونه‌های موی شرکت‌کنندگان در مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و یک آنالیز بعدی که پنج تا هفت سال را در بر می‌گرفت، به منظور بررسی ارتباط طولانی‌مدت بین سطوح کورتیزول و کورتیزون و بیماری‌های قلبی عروقی بود. حداقل 133 رویداد قلبی عروقی در طول دوره مطالعه رخ داده است.

افراد با سطوح بالای کورتیزول و کورتیزون در معرض دو برابر افزایش خطر ابتلا به یک رویداد قلبی عروقی در طول زندگی خود بودند، که حتی برای افراد 57 ساله یا کمتر بیشتر بود. با این حال، برای افراد 57 ساله و بالاتر، ارتباط قوی بین سطح کورتیزون و کورتیزول مو و بیماری قلبی عروقی مشاهده نشد.

پروفسور الیزابت ون روسوم، نویسنده این مطالعه، از مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در روتردام، گفت که محققان امیدوارند تجزیه و تحلیل مو به طور بالقوه بتواند به عنوان آزمایشی برای کمک به پزشکان در شناسایی افراد در معرض خطر بالای بیماری های قلبی عروقی برای ارائه یک رویکرد درمانی جدید در آینده باشد.

“امید ما این است که تجزیه و تحلیل مو در نهایت به عنوان آزمایشی مفید باشد که می تواند به پزشکان کمک کند تا مشخص کنند کدام افراد ممکن است در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی باشند. سپس، شاید در آینده هدف قرار دادن اثرات هورمون های استرس در بدن به یک روش جدید تبدیل شود. پروفسور روسوم، نویسنده این مطالعه، گفت: هدف درمان.

زنی در حال کندن موهای خاکستری
پیکسابای

منتشر شده توسط Medicaldaily.com