نمونه های لیستریا گرفته شده از صنعت گوشت به طور بالقوه برای انسان مضر هستند

شیوع لیستریا با گذشت زمان بسیار رایج می شود. یک مطالعه جدید شواهد نگران کننده ای پیدا کرده است که نشان می دهد پاتوژن معمولی “بی ضرر” در حال توسعه ویژگی های بالقوه مضر با سرعت هشدار دهنده است. علاوه بر این، باکتری‌ها از نمونه‌های گوشت در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی جمع‌آوری شدند.

گونه ای از میکروب لیستریا مونوسیتوژنز معمولا در صنایع غذایی یافت می شود و برای انسان مضر است. این نه تنها باعث بیماری شدید می شود، بلکه به طور فزاینده ای نسبت به اقدامات ایمنی مواد غذایی در سراسر جهان مقاوم می شود.

نگران کننده است، دو گونه مختلف بی ضرر لیستریا مشخص شد که دارای تغییرات ژنتیکی است که ممکن است برای انسان مضر باشد، SciTechDaily گزارش شده است.

مطالعه توالی ژنوم کل در آفریقای جنوبی، به رهبری تیمی از محققان در دانشگاه ژوهانسبورگ، برخی از ویژگی های متغیر لیستریا را در این کشور پیدا کرد.

این مطالعه که در مجله منتشر شده است طیف میکروبیولوژینشان داد که سویه‌های لیستریا اینوکوا در برابر تنش‌هایی مانند دما، pH و کم‌آبی مقاوم هستند. همچنین، بیش از حد ویروسی مشاهده شده در سویه از نظر ژنتیکی مشابه لیستریا مونوسیتوژنز است.

لیستریا اینوکوا که ما آزمایش کردیم برخی از ژن‌هایی را دارد که در لیستریا مونوسیتوژنز بیماری‌زا نیز یافت می‌شود نویسنده اصلی، دکتر ثندو مافونا از گروه بیوشیمی در دانشگاه ژوهانسبورگ گفت. این ژن های مشترک می توانند باعث ایجاد بیماری در انسان شوند و تحمل استرس را نسبت به ماده ضدعفونی کننده بنزالکونیوم کلرید (BC یا BAC) القا کنند.

READ  ورزش کمک می کند، اما نمی تواند خطر قلبی عروقی مرتبط با نوشابه های قندی را از بین ببرد: مطالعه

علاوه بر این، برخی از سویه های L. innocua و L.welimeri این مطالعه نشان داد که هر سه ژن به مواد ضدعفونی کننده پرمصرف از گروه ترکیبات آمونیوم چهارتایی (QAC یا QUAT) مقاوم بودند.

«فرآورنده‌های بزرگ مواد غذایی صنعتی ممکن است بخواهند میزان کارآمدی ضدعفونی‌کننده‌های BC یا quat را در تأسیساتشان بررسی کنند. مافونا خاطرنشان کرد: این کار را می‌توان با گرفتن سواب‌ها قبل از تمیز کردن و دوباره بعد از تمیز کردن، کشت آن‌ها انجام داد تا ببینید رژیم‌های ضدعفونی‌کننده چقدر خوب کار می‌کنند.»

دو سویه غیر بیماری زا لیستریا در نمونه های گرفته شده از گوشت های خام، خشک و فرآوری شده در مراکز تجاری فرآوری مواد غذایی در کشور یافت شد.

برای این مطالعه، 258 سویه از قصابی‌ها، کشتارگاه‌ها، خرده‌فروشی‌ها، سردخانه‌ها و مراکز فرآوری از سراسر کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. از بین نمونه ها، 38 مورد از آنها غیر بیماریزا L. Innocua بودند و سه L.welimeri غیر بیماریزا بودند.

ما باید به امکانات خود در آفریقای جنوبی نگاه کنیم تا واقعا ببینیم چه اتفاقی می افتد. تجزیه و تحلیل ما از این باکتری‌ها می‌تواند به ما کمک کند پیش‌بینی کنیم که کدام نوع توالی باید مراقب آن باشیم.» مافونا اظهار داشت.

سال گذشته، شیوع لیستریا 10 ایالت در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داد. بر مبنای نقشه CDC ارسال شده به صورت آنلاینموارد لیستریا در ایالت های زیر گزارش شده است: فلوریدا، جورجیا، ایلینوی، کانزاس، کلرادو، مینه سوتا، پنسیلوانیا، نیویورک، ماساچوست و نیوجرسی.