واکسن اچ آی وی در مراحل پایانی آزمایشی با شکست مواجه شد، انتظار برای تزریق موثر طولانی شد

تنها واکسن اچ‌آی‌وی در مرحله آخر آزمایش شکست خورده است. این اخبار تلخ مانعی برای تلاش های هماهنگ کنترل HIV است.

این اعلامیه توسط محققان درگیر در روز چهارشنبه اعلام شد. NBCNews گزارش شده است. آزمایش واکسن محصولی به نام Mosaico یک مشارکت عمومی و خصوصی بین دولت ایالات متحده و غول دارویی Janssen بود.

این کارآزمایی که در سال 2019 آغاز شد، در هشت کشور در اروپا و قاره آمریکا، از جمله ایالات متحده، انجام شد، نزدیک به 3900 مرد که با مردان و افراد تراجنسیتی رابطه جنسی داشتند، برای این مطالعه انتخاب شدند و همه در معرض خطر ابتلا به HIV در نظر گرفته شدند.

یک هیئت مستقل نظارت بر داده ها و ایمنی نتایج آزمایش را بررسی کرد و هیچ ارتباطی بین واکسن و میزان دریافت HIV پیدا نکرد. در نتیجه، محققان تصمیم گرفتند کار خود را متوقف کنند.

دکتر آنتونی فائوچی، رئیس سابق مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (NIAID) و یکی از شرکای جدایی ناپذیر این آزمایش، گفت: «بدیهی است که ناامیدکننده است. وی افزود: “رویکردهای بسیار دیگری” در زمینه تحقیقات واکسن HIV در دست بررسی وجود دارد که به اعتقاد او امیدوارکننده هستند.

فائوسی گفت: «من فکر نمی‌کنم مردم باید در زمینه واکسن HIV دست بکشند.

به گفته کارشناسان این شکست جای تعجب ندارد. واکسن مشابه در یک آزمایش بالینی جداگانه به نام ایمبوکودو نیز شکست خورد در آگوست 2021. این واکسن در بین زنان آفریقایی آزمایش شد. به گفته سخنگوی آژانس، NIAID در مجموع 56 میلیون دلار برای این دو آزمایش هزینه کرده است.

READ  دکتر اکنون شما را خواهد دید - در راهرو

واکسن‌ها در هر دو کارآزمایی از یک ویروس سرماخوردگی معمولی برای رساندن ایمونوژن‌های موزاییکی استفاده کردند. فرض بر این بود که ایمونوژن یک پاسخ ایمنی قوی ایجاد می کند زیرا حاوی مواد ژنتیکی از ترکیبی از سویه های HIV رایج در سراسر جهان است. با توجه به موسسه ملی بهداشت. Mosaico یک قدم جلوتر بود، زیرا شامل یک عنصر اضافی برای افزایش پاسخ ایمنی بود.

در آزمایش Mosaico، به شرکت کنندگان 18 تا 60 ساله چهار تزریق در طول یک سال داده شد. پس از تجزیه و تحلیل، هیئت نظارت تفاوتی پیدا نکرد در میزان اکتساب HIV بین دو گروه واکسن و دارونما.

فائوچی خاطرنشان کرد: این واقعیت که واکسن موزاییکو آنتی‌بادی‌های غیرخنثی‌کننده علیه HIV و آنتی‌بادی‌های خنثی‌نکننده شناخته می‌شود، به محدودیت تبدیل شد.

او گفت: «روشن شده است که واکسن‌هایی که آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را القا نمی‌کنند، علیه HIV مؤثر نیستند.»

جنیفر کیتس، مدیر بهداشت جهانی و سیاست HIV در بنیاد خانواده کایزر، گفت که شکست این آزمایش “یادآوری واضح است از اینکه واقعاً واکسن اچ آی وی چقدر گریزان است و چرا این نوع تحقیقات همچنان مهم است.”

کیتس افزود: “خوشبختانه، تعدادی از مداخلات بسیار موثر برای پیشگیری از HIV در حال حاضر وجود دارد.” “چالش این است که آنها را افزایش دهیم تا به همه افراد در معرض خطر دسترسی پیدا کنیم.”