واکسن ها محافظت کمی در برابر کووید طولانی مدت ارائه می دهند: مطالعه

در مطالعه جدیدی که این هفته منتشر شد، محققان به طور تصادفی به کشف جدیدی در مورد اثربخشی واکسن های COVID-19 در برابر کووید طولانی مدت رسیدند.

در حالی که اکثر مطالعات گزارش داده اند که واکسن های کووید-19 می توانند در برابر بستری شدن در بیمارستان و مرگ مقاومت کنند، مقاله جدیدی که چهارشنبه در مجله منتشر شد. طب طبیعت دریافتند که آنها محافظت کمی در برابر کووید طولانی مدت ارائه می دهند – وضعیتی که در بحبوحه همه گیری مداوم در حال افزایش است.

به گفته تیم سازنده این مطالعه، خطر ابتلا به سندرم پس از کووید در افراد کاملاً واکسینه شده در مقایسه با افرادی که اصلاً واکسینه نشده اند، تنها حدود 15 درصد کاهش یافته است.

دکتر زیاد العلی، نویسنده اصلی این مطالعه، ضمن اشاره به اینکه می توانند از بستری شدن در بیمارستان و مرگ جلوگیری کنند، گفت: «واکسن ها در انجام کاری که برای انجام آن طراحی شده بودند، معجزه آسا هستند.

با این حال، اپیدمیولوژیست بالینی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس خاطرنشان کرد که تزریقات فقط “محافظت بسیار کم در برابر کووید طولانی مدت” را ارائه می دهند.

اگرچه یافته‌ها ناامیدکننده هستند، اما العلی و همکارانش اصلا تعجب نکردند. CNBC گزارش شده است. این به این دلیل است که واکسن‌ها در اوایل همه‌گیری، زمانی که جامعه پزشکی هنوز در مورد COVID طولانی مدت غافل بودند، ساخته شدند.

العالی حتی به این خبرگزاری گفت که واکسن‌ها در وهله اول هرگز برای محافظت از افراد در برابر سندرم پس از کووید طراحی نشده بودند، زیرا سازندگان هرگز عوارض طولانی‌مدت این بیماری ویروسی را پیش‌بینی نمی‌کردند.

READ  واکسن جهانی آنفولانزا در حال کار است

برای این مطالعه، این تیم داده‌های وزارت امور کهنه‌سربازان ایالات متحده را در مورد نزدیک به 34000 فرد واکسینه شده با عفونت اولیه بررسی کرد و آن را با داده‌های بیش از 113000 نفر که در زمان ابتلا به کووید-19 از ژانویه 2021 تا اکتبر 2021 واکسینه نشده بودند، مقایسه کرد.

محققان شش ماه بعد پیگیری هایی را انجام دادند تا بررسی کنند که آیا بیماران پس از مبارزه با یک مورد پیشرفت کووید-19، علائم ماندگاری پیدا کرده اند یا خیر. آنها دریافتند که افراد واکسینه شده فقط محافظت کمی در برابر کووید طولانی مدت واکسن ها داشتند.

جالب اینجاست که حتی با وجود اینکه محافظت ارائه شده توسط واکسن ها در برابر کووید طولانی مدت نسبتاً اندک بود، اما توانست از عوارض تهدید کننده زندگی سندرم پس از کووید جلوگیری کند.

العلی، همچنین رئیس تحقیقات سیستم مراقبت های بهداشتی VA سنت لوئیس، گفت که یافته های آنها فقط نشان می دهد که “ما نیاز به بررسی مجدد داریم. [the vaccines] اکنون که می دانیم این ویروس می تواند عواقب بلندمدتی نیز داشته باشد.