وقتی شنوایی سگ های مسن کم می شود، خطر زوال عقل افزایش می یابد

جمعه، 12 اوت 2022 (اخبار هلث دی)

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وقتی شنوایی سگ‌ها کم می‌شود، مهارت‌های ذهنی آنها نیز به دنبال دارد.

برای این مطالعه، محققان ارتباط بین کاهش شنوایی در سگ های پیر و زوال عقل را بررسی کردند. این یافته‌ها روش‌هایی را که از دست دادن حسی بر شناخت سگ (مهارت‌های فکری) تأثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به درمان بهتر سگ‌های سالخورده شود، روشن می‌کند.

دکتر ناتاشا اولبی، استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، نویسنده مقاله، گفت: “در انسان، ما می دانیم که کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن تخمین زده می شود که یک سوم افراد بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار دهد.”

ما همچنین می دانیم که میزان زوال شناختی در افراد مبتلا به کم شنوایی مرتبط با افزایش سن تقریباً 30 تا 40 درصد سریعتر است و کاهش شنوایی نسبت به سایر عوامل مانند سایر عوامل در خطر زوال عقل نقش دارد. [high blood pressure] یا چاقی اما ما نمی‌دانیم که آیا این موضوع در مورد سگ‌ها نیز صادق است یا خیر.

برای این مطالعه، تیم Olby 39 سگ مسن را بررسی کرد. هر یک از آنها تست های شنوایی و مهارت های شناختی خود را انجام دادند. صاحبان سگ به سوالاتی در مورد کیفیت زندگی و عملکرد شناختی سگ هایشان پاسخ دادند. سپس محققین نتایج آزمون های شناختی، پرسشنامه ها و سن را بین گروه های شنوایی مقایسه کردند.

محققان دریافتند که سگ “متوسط” در شنیدن صداهای 50 دسی بل (dBs) مشکلی ندارد. نوزده سگ توانستند با سرعت 50 دسی بل (مشابه یک یخچال آرام)، 12 دسی بل در 70 دسی بل (مشابه ماشین ظرفشویی) و 8 سگ در 90 دسی بل (تقریبا معادل صدای تولید شده در هنگام بلند شدن هواپیما) بشنوند. سگ های هر گروه به طور متوسط ​​12، 13 و 14 ساله بودند.

READ  KHN "چه سلامتی؟": نارضایتی از پاییز دموکرات ها

محققان با مقایسه تست‌های شنوایی خود با پاسخ‌های صاحبان در مورد پرسشنامه‌های کیفیت زندگی، دریافتند که نمرات سگ‌ها برای سرزندگی و همراهی با بدتر شدن شنوایی آنها به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

اولبی گفت: “کاهش شنوایی یکی از بزرگترین پیش بینی کننده های زوال عقل در افراد است.” کم شنوایی همچنین باعث زمین خوردن در افراد مسن می شود، زیرا کاهش حسی به از دست دادن مهارت های حرکتی کمک می کند. بنابراین ارتباط بین زوال فیزیکی و عصبی برای انسان روشن است.»

نمرات پرسشنامه شناختی هر هشت سگ در گروه 90 دسی بل را غیرطبیعی در مقایسه با 9 سگ از 12 سگ در گروه 70 دسی بل و هشت سگ از 19 در گروه 50 دسی بل رتبه بندی کرد. نتایج آزمایش شناختی الگوی مشابهی را نشان داد: توانایی عملکرد یک سگ با شنوایی کاهش یافت.

«این مطالعه نشان می‌دهد که همین ارتباط [seen in humans] اولبی توضیح داد: “اما از آنجایی که به طور بالقوه می توانیم کم شنوایی در سگ ها را درمان کنیم، ممکن است بتوانیم برخی از این مشکلات دیگر را کاهش دهیم. با کمی کردن تغییرات عصبی و فیزیولوژیکی در سگ‌های مسن، ما نه تنها توانایی خود را برای شناسایی و درمان این مسائل در حیوانات خانگی خود بهبود می‌دهیم، بلکه مدلی برای بهبود درک خود از همان مسائل در انسان‌ها نیز ایجاد می‌کنیم.

این یافته ها به صورت آنلاین در 6 آگوست در مجله منتشر شد مجله دامپزشکی داخلی.

منبع: دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، انتشار خبری، 9 اوت 2022

توسط خبرنگار سیدنی مورفی HealthDay

اخبار پزشکی
حق چاپ © 2021 HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

READ  تعصب نژادی تشخیص ADHD را در زنان و دختران سیاه پوست محدود می کند California Healthline
نمایش اسلاید


هنگام حمله حیوانات (آلرژی): علائم آلرژی به حیوانات خانگی، درمان
به نمایش اسلاید مراجعه کنید