چه کسی در برابر کووید طولانی مدت آسیب پذیر است؟ عوامل تعیین کننده سن، جنسیت، BMI

شرایط طولانی کووید ممکن است برای هفته ها و حتی ماه ها باقی بماند. علائم شایع این بیماری عبارتند از مه مغزی، خستگی، سردرد، سرگیجه یا تنگی نفس. در حالی که محققان هنوز در حال تلاش برای درک علل بالقوه و تلاش برای یافتن درمان هستند، یک مطالعه فهرستی از افرادی را که به طور نامتناسبی تحت تأثیر این بیماری قرار دارند، ارائه کرده است.

این مطالعه که در ژورنال پزشکی داخلی انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است، بیان می‌کند که عوامل تأثیرگذار بر تأثیر ماندگار COVID-19 سن، جنسیت و BMI هستند. یاهو فاینانس گزارش شده است.

کووید طولانی چیست؟

این وضعیتی است که پس از مرگ و میرهای گسترده مرتبط با کووید از سال 2019 تا 2021 رخ داده است. فردی که یک دوره طولانی کووید-19 داشته باشد می‌تواند علائم خاص کووید را برای مدت طولانی تجربه کند. پزشکان می‌ترسند که علائم پایدار ممکن است باعث آسیب دائمی به ریه‌ها و کلیه‌ها و احتمالاً به مغز شود.

بر اساس دانشکده پزشکی ییلشرایط طولانی کووید ممکن است شامل «عدم وضوح ذهنی، تمرکز و تمرکز ضعیف، مشکلات حافظه، دشواری در انجام چند کار و موارد دیگر» باشد.

کووید طولانی از اوایل سال 2021 وجود داشته است یک سوم مردم، که از بیماری بهبود یافته بود، علائم را ارائه کرد.

یک مطالعه اخیر مستقر در بریتانیا نشان داده است که گروه خاصی از افراد وجود دارند که می توانند علائم خود را دوباره مشاهده کنند و ماه ها طول بکشد.

چه کسی در معرض خطر است؟

این مطالعه نشان می‌دهد که زنان بالای 40 سال، افراد چاق، سیگاری، افرادی که قبل از کووید دچار سرکوب سیستم ایمنی شده‌اند، افرادی که با کووید در بیمارستان بستری شده‌اند، افرادی که دارای شرایطی مانند اضطراب، دیابت، آسم یا COPD قبل از کووید هستند، آسیب‌پذیر هستند.

READ  مشکل خواب؟ این سویه های Kratom می توانند کمک کنند

محققان برای تأیید ادعای خود، نتایج 41 مطالعه منتشر شده را با مجموع بیش از 860000 بیمار بررسی کردند و دریافتند که گروه های مذکور به شدت با موارد ماندگار عفونت مرتبط هستند.

این مطالعه نشان داد که زنان و افراد مسن قربانی طولانی مدت کووید می شوند. با این حال، یک عامل مشترک بالقوه، که التهاب از قبل موجود است، می‌تواند شرایط را «حتی پس از بهبودی» بسیار شدید کند. هورمون‌ها ممکن است یک تسریع‌کننده شایع در پشت فوران التهابی در زنان باشند، در حالی که چاقی با کووید طولانی‌مدت دارای مشخصات پیش‌التهابی است.

محققان گفتند که دو دوز واکسن برای تغییر اثرات شدید کووید طولانی مدت مورد نیاز است. این مطالعه به گزارش اخیر دفتر آمار ملی بریتانیا اشاره کرد که نشان می‌دهد افرادی که دو دوز واکسن کووید را دریافت کرده‌اند، ۴۲ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری کشنده هستند.