کمبود انسولین منجر به کاهش سایز پانکراس در دیابت نوع 1 می شود

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 پانکراس کوچکتری نسبت به افراد بدون دیابت دارند. این تعجب آور است زیرا سلول های بتا تولید کننده انسولین تنها بخش کوچکی از لوزالمعده را تشکیل می دهند، بنابراین انتظار نمی رود از دست دادن سلول های بتا در دیابت نوع 1 باعث کاهش سایز پانکراس شود.

اکنون، مطالعه یک خانواده از آلاباما، محققان مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت را به کشف این موضوع سوق داده است که کمبود انسولین، مستقل از خودایمنی مرتبط با دیابت نوع 1، عامل اصلی منجر به کوچک‌تر شدن پانکراس است.

چهار عضو از این خانواده هشت نفره مبتلا به دیابت تک ژنی ناشی از جهش نادر در ژن انسولین هستند که منجر به کمبود انسولین بدون خودایمنی می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) پانکراس کاهش اندازه و تغییر شکل را در افراد مبتلا به دیابت نشان داد. این مشابه چیزی بود که قبلا در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مشاهده شده بود. این یافته های جدید در مجله Diabetes Care، مجله انجمن دیابت آمریکا منتشر شده است.

این یک داستان شگفت انگیز در مورد قدرت یک خانواده مجرد برای آگاه کردن ما در مورد روند بیماری است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. تعداد زیادی از خانواده ها، به ویژه خانواده های پرجمعیت، که دقیقاً به این نوع دیابت مبتلا هستند، وجود ندارند که می توانند برای پاسخ به این سؤال به ما کمک کنند. اما آنها به این فراخوان پاسخ دادند و پاسخی کاملاً واضح به یک سؤال اساسی بیولوژیکی ارائه کردند.”


دانیل مور، MD، PhD، دانشیار اطفال در بخش Ian Burr غدد درون ریز و دیابت کودکان

حدود دو دهه پیش، دیوید پرسل و همسرش الن، توافق کردند که او و سه فرزند از شش فرزندشان که مبتلا به دیابت تشخیص داده شده بودند، در تحقیقات شرکت کنند با این امید که بتوان اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری آموخت. به همین سادگی بود که کمی خون دادن.

READ  مونتانا بچه‌های مشکل‌دار را به برنامه‌های خارج از ایالت می‌فرستد که متهم به سوءاستفاده شده‌اند.

سال‌ها بعد وقتی محققی از مرکز دیابت کولر در دانشگاه شیکاگو با آنها تماس گرفت و به آنها گفت که پیشرفت‌های علم نشان داده است که این چهار نفر واقعاً به دلیل جهش در ژن انسولین به جای دیابت نوع 1، به دیابت تک ژنی مبتلا هستند، شگفت‌زده شدند.

سال گذشته، محققان VUMC که با Siri Greeley، MD، PhD و همکارانش در مرکز دیابت تک‌وژنیک مرکز دیابت Kovler همکاری می‌کردند، با Pursels تماس گرفتند. تیم تحقیقاتی Vanderbilt پرسید که آیا خانواده می توانند به نشویل سفر کنند تا اندازه گیری دقیق پانکراس خود را در مرکز پزشکی انجام دهند.

تیم تحقیقاتی VUMC، که شامل مور، جردن رایت، دکترای دکترا، دکترای جان ویلیامز، ملیسا هیلمز، دکتر و آلوین سی پاورز، دکترای پزشکی، همراه با همکار جک ویروستکو، دکترای دانشگاه تگزاس در آستین، می باشد. قبلاً متوجه شده بود که کاهش اندازه لوزالمعده در زمان تشخیص دیابت نوع 1 وجود دارد. محققان Vanderbilt همچنین یک تیم بین‌المللی به نام ارزیابی چند مرکزی پانکراس در دیابت نوع 1 (MAP-T1D) ترتیب داده بودند تا یک پروتکل استاندارد تصویربرداری MRI برای ارزیابی حجم و ریزمعماری پانکراس ایجاد کنند.

رایت، مدرس بخش دیابت، غدد درون ریز و متابولیسم و ​​اولین نویسنده در این زمینه گفت: “ما می دانیم که لوزالمعده در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بسیار کوچکتر است، اما مدل های خوبی برای درک دقیق آنچه در حال وقوع است وجود ندارد.” نسخه خطی این اولین باری است که می‌توانیم در انسان نشان دهیم که انسولین عامل اصلی در تعیین اندازه لوزالمعده است و از دست دادن آن منجر به کوچک‌تر شدن پانکراس می‌شود.»

READ  رویداد وب: نقش حیاتی کارگران بهداشت در خانه ، قهرمانان گمنام همه گیر

دیوید و الن و فرزندانشان که اکنون بالغ شده اند، پگی رایس، وان اسپانجر، کریسی آدولف، رمزی ناس و پسران دوقلوی پارکر و مارتین پرسل، هر کدام اندازه لوزالمعده خود را با استفاده از پروتکل استاندارد شده واندربیلت MRI اندازه گیری کردند. دیوید، کریسی، پارکر و مارتین دیابت تک ژنی دارند.

دیوید پرسل گفت: “وقتی با پزشکان کولر صحبت کردیم، آنها پرسیدند که آیا مایل به شرکت در برخی آزمایشات یا تحقیقات هستیم یا خیر و ما گفتیم: “البته، هر کاری که می توانیم انجام دهیم.” زمانی که متوجه شدیم دیابت ما به دلیل یک پاسخ ایمنی به دلیل حمله آنتی بادی‌ها به سلول‌های جزایر ما ایجاد نمی‌شود، فکر کردیم که شاید شانس پیوند سلول‌های جزیره‌ای را داشته باشیم.

“اما همچنین، بدیهی است که همه ما در این امر با هم هستیم. اگر به دلیل داوطلب شدن خانواده‌مان برای این تحقیق، بتوانیم به دیگران کمک کنیم، احساس می‌کنیم که ارزشش را دارد.”

منبع:

مرجع مجله:

رایت، جی جی، و همکاران (2023) کمبود انسولین از جهش ژن انسولین به پانکراس کوچکتر منجر می شود. مراقبت از دیابت doi.org/10.2337/dc22-2082.