کووید طولانی مدت ممکن است پشت موارد غیرقابل توضیح هپاتیت در کودکان باشد

ویروس کرونای جدید نیز ممکن است مقصر موارد مرموز هپاتیت در کودکان در ماه‌های اخیر باشد.

یک مطالعه جدید توسط محققان اسرائیلی نظریه ای را ارائه کرد که نشان می دهد کووید طولانی مدت می تواند دلیل ابتلای برخی از کودکان به هپاتیت در میان همه گیری باشد.

در مطالعه خود منتشر شده در مجله گوارش و تغذیه کودکانمحققان دانشگاه تل آویو، مرکز پزشکی کودکان اشنایدر، مرکز پزشکی رامبام و مرکز پزشکی رابین – بیمارستان بیلینسون پنج مورد از بیماران هپاتیتی را که سال گذشته به دلیل آسیب کبدی در مرکز پزشکی کودکان اشنایدر بستری شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

اولین بیمار یک نوزاد 3 ماهه بود که 21 روز پس از مثبت شدن آزمایش کووید-19 به دلیل نارسایی حاد کبدی در بیمارستان بستری شد. این کودک 11 روز پس از بستری شدن در بیمارستان پیوند کبد انجام داد و آزمایش آدنوویروس و سیتومگالوویروس (CMV) او منفی بود.

بیمار دوم کودکی 5 ماهه بود که با تب، زردی و بزرگی کبد در بیمارستان بستری شد. او همچنین به دلیل وخامت حالش پیوند کبد انجام داد. آزمایش او برای SARS-CoV-2، آدنوویروس و CMV مثبت بود.

سومین بیمار، پسری 8 ساله بود که حدود 130 روز پس از تشخیص کووید-19، پس از ارائه درد شکمی، استفراغ و زردی سریع به بیمارستان مراجعه کرد. تست SARS-CoV-2 او قبل از آسیب کبدی مثبت بود. با این حال، آزمایش آدنوویروس او مثبت نشد.

بیمار چهارم پسر 8 ساله دیگری بود که حدود 90 روز پس از مثبت شدن تست SARS-CoV-2 دچار درد شکمی، اسهال، استفراغ و زردی شد. درست مثل مورد سوم، او به آدنوویروس مبتلا نشد.

READ  لابی پزشکان "پیروزی بزرگ" را در مورد لایحه برای پاسخگویی پزشکان به ثمر رساند

بیمار پنجم پسری 13 ساله بود که قبل از مثبت شدن آزمایش کووید-19 سالم بود. وی پس از ابتلا به این ویروس دچار ضعف، اسهال، درد شکم و یرقان شد.

او 53 روز پس از تشخیص در بیمارستان بستری شد و عوارض دیگری از جمله هپاتومگالی و آسیب کبدی داشت. او در طول بستری شدن در بیمارستان مجبور به پیوند کبد شد. پس از عمل، آزمایش آدنوویروس و CMV او مثبت شد.

بیماران کودک قبل از شروع مشکلات کبدی کووید-19 بدون علامت یا خفیف داشتند. در همین حال، بیماران بزرگسال SARS-CoV-2 پس از اقامت طولانی مدت در ICU و در حین مبارزه با شکل شدید عفونت ویروسی، مشکلات کبدی مشابهی را تجربه کردند. اورشلیم پست.

مطالعات دیگری که بر روی موضوعات مشابه متمرکز شده بودند گزارش کردند که برخی از بیماران COVID-19 هفته ها یا ماه ها پس از ابتلا به این بیماری دچار مشکلات کبدی شده اند.

گزارش‌های قبلی شیوع هپاتیت غیرقابل توضیح در کودکان را به آدنوویروس مرتبط می‌کرد. با این حال سازمان بهداشت جهانی (WHO) اشاره کرد که اگرچه مواردی از ابتلا به هپاتیت در کودکان با نقص ایمنی مبتلا به عفونت آدنوویروس وجود داشته است، اما این ویروس هرگز با موارد هپاتیت در کودکان سالم مرتبط نبود.

محققان پشت این مطالعه جدید همچنین آدنوویروس را با موارد هپاتیت مرتبط نکردند زیرا بچه ها قبل از تجربه مشکلات کبدی سالم بودند. آنها در عوض نظریه‌هایی را در مورد مکانیسم‌های احتمالی ارائه کردند که می‌توانست به موارد هپاتیت حاد غیرقابل توضیح در کودکان منجر شود.

هیچ یک از پنج بیمار مورد تجزیه و تحلیل در این مطالعه مبتلا به کووید-19 شدید نبودند، بنابراین دانشمندان حدس زدند که آسیب کبدی می‌تواند ناشی از آسیب مستقیم ویروسی ناشی از SARS-CoV-2 باشد.

READ  قرار است مراقبت های پیشگیرانه HIV در ایالات متحده رایگان باشد. بنابراین، چرا برخی از بیماران هنوز پرداخت می کنند؟

مکانیسم احتمالی دیگری که آنها پیشنهاد کردند که می‌تواند منجر به مشکلات کبدی شود، واکنش سیستم ایمنی به عفونت بود. یک واکنش ایمنی پس از عفونت یا یک پاسخ ایمنی غیرطبیعی به SARS-CoV-2 می‌تواند منجر به هپاتیت حاد در بیماران شود.

تحقیقات بیشتری برای تایید یافته های مطالعه مورد نیاز است.