گاز عصبی سارین احتمالا باعث سندرم جنگ خلیج فارس شده است

توسط Amy Norton HealthDay Reporter

پنجشنبه، 12 مه 2022 (اخبار هلث دی)

پس از 30 سال، محققان بر این باورند که سرانجام شواهد قطعی در مورد علت اصلی سندرم جنگ خلیج فارس دارند: قرار گرفتن در معرض سطوح پایین گاز عصبی سارین.

سندرم جنگ خلیج فارس متهم است که یک چهارم میلیون نفر از جانبازان درگیری سال 1991 را با مجموعه ای ناتوان کننده از علائم طولانی مدت مواجه کرده است. آنها از اختلالات تنفسی، خستگی عمیق و حافظه مه آلود گرفته تا مشکلات مزمن گوارشی و دردهای گسترده مفاصل و ماهیچه ها را شامل می شود.

ریک رودنباگ 58 ساله یکی از آنهاست.

رودنباگ بلافاصله پس از بازگشت به خانه از اعزام خود در سال 1991، مشکلات تنفسی مداوم، همراه با اسهال مزمن (که در ابتدا به عنوان سندرم روده تحریک پذیر تشخیص داده شد) داشت. در طول سال ها، علائم او شامل خستگی ناتوان کننده، بدن درد، از دست دادن کامل بویایی و تزلزل بین حساسیت بیش از حد و عدم حساسیت به درد بوده است.

یکی از ساکنان کانزاس گفت: «روزهای زیادی وجود دارد که مانند آنفولانزا است، اما بدون تب.

با توجه به اینکه سربازان در طول جنگ در معرض مواد شیمیایی و آلاینده‌های متعددی از جمله سوزاندن چاه‌های نفت، آفت‌کش‌ها و داروهای ضد گاز اعصاب بودند، نظریه‌های زیادی در مورد علت وجود دارد.

اکنون مطالعه جدید چیزی را ارائه می دهد که کارشناسان قوی ترین شواهد تاکنون را نشان می دهد که مقصر اصلی بوده است سارین – یک گاز اعصاب در هنگام بمباران تاسیسات مهمات عراق در هوا منتشر شد.

محققان دریافتند کهنه سربازانی که حامل یک نوع “ضعیف” ژنی هستند که بدن را از قرار گرفتن در معرض گازهای عصبی سم زدایی می کند، به ویژه در برابر بیماری آسیب پذیر هستند. آنها می گویند که این نه تنها عامل سارین است، بلکه می تواند توضیح دهد که چرا فقط برخی از جانبازان در معرض بیماری بیمار شدند در حالی که برخی دیگر بیمار نشدند.

READ  روزنامه نگاران دیدگاه های عمومی در مورد واکسن ها و کمان تست کووید را مرور می کنند

دکتر رابرت هیلی، محقق ارشد، که به مدت 28 سال روی سندرم جنگ خلیج فارس مطالعه کرده است، گفت: “ما این موضع را داریم که این شواهدی از علیت است.”

هیلی، استاد مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس در دالاس، گفت: پیوند ژن‌های خاص با خطر ابتلا به این بیماری بسیار مهم است زیرا ژن‌ها به‌طور تصادفی تخصیص داده می‌شوند و نمی‌توان آنها را مغرضانه کرد.

مارک ویسکوپف، استاد دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، موافق است که این مطالعه بر چالش های طولانی مدت در شناسایی مقصر سندرم جنگ خلیج فارس غلبه می کند.

ویسکوپف، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: «یکی از مشکلات بزرگ این است که بفهمیم مردم دقیقاً در معرض چه چیزی قرار گرفته اند. سرمقاله به صورت آنلاین در 11 می با مطالعه در چشم انداز بهداشت محیط.

محققان مجبور شده‌اند به خاطرات کهنه‌سربازان خلیج‌فارس از مواجهه‌هایشان تکیه کنند. Weisskopf گفت که این همیشه با خطر سوگیری همراه است، زیرا فردی با علائم احتمال بیشتری دارد که قرار گرفتن در معرض بالقوه خطرناک را به خاطر بسپارد.

آلارم ها خاموش شد

در مورد سارین – یک گاز بی بو و بی رنگ – محققان مجبور بودند از یک پروکسی برای قرار گرفتن در معرض جانبازان استفاده کنند: اینکه آیا آنها صدای زنگ های عامل اعصاب را در طول استقرار خود شنیده اند یا خیر. اما در حالی که مطالعات آن قرار گرفتن خود گزارش شده را با خطر بالاتر سندرم جنگ خلیج فارس مرتبط کرده اند، این رابطه علت و معلولی را ثابت نمی کند، یا توضیح نمی دهد که چرا فقط برخی از کهنه سربازان در معرض بیماری بیمار شدند.

بنابراین برای مطالعه جدید، تیم هیلی به تعامل بین قرار گرفتن در معرض آلارم‌های گاز عصبی و ژن‌های جانبازان – به ویژه ژنی به نام PON1.

PON1 دارای دو شکل است: Q، که آنزیمی را می سازد که به طور موثر عوامل عصبی مانند سارین را تجزیه می کند. و R که آنزیم آن مواد شیمیایی دیگر را تجزیه می کند اما اثرات ضعیفی بر عوامل عصبی دارد.

READ  یک فعال معلول درباره احساس "یکبار مصرف بودن" صحبت می کند

محققان دریافتند که جانبازان جنگ خلیج فارس که در حین استقرار آلارم گازهای عصبی را شنیده بودند، در معرض خطر بیشتری برای بیمار شدن بودند. اما این تأثیر در میان کسانی که دو نسخه از نوع «ضعیف» R را حمل می کردند بسیار بیشتر بود PON1.

در آن گروه “RR”، جانبازانی که زنگ خطر را شنیده بودند، حدود 9 برابر بیشتر احتمال داشت به سندرم جنگ خلیج فارس مبتلا شوند. قرار گرفتن در معرض خطر احتمال بیماری را در میان دامپزشکان با دو نسخه از نوع ژن “قوی” نیز افزایش داد – اما 3.7 برابر.

Weisskopf گفت که این یافته‌ها یک “استدلال قوی” برای سارین به‌عنوان علت اصلی سندرم جنگ خلیج‌فارس ارائه می‌کند – اگرچه قرار گرفتن در معرض دیگر، مانند آفت‌کش‌ها، نیز می‌توانست نقش داشته باشد.
نمایش اسلاید


غذاهای COPD برای تقویت سلامتی – نکات رژیم غذایی COPD
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

نه “در سر آنها”

آنتونی هاردی، مدیر گروه حمایت از جانبازان برای عقل سلیم، گفت که این یافته ها پیامدهای عمده ای دارد.

او گفت که حتی امروز به برخی از کهنه سربازان گفته می شود که علائم آنها “همه در سرشان است” و این مطالعه اثبات دیگری را ارائه می دهد که بیماری جنگ خلیج فارس واقعی است.

فراتر از آن، هاردی گفت، ممکن است به تعداد بیشتری از جانبازان مبتلا به این بیماری کمک کند تا از وزارت امور کهنه سربازان (VA) غرامت دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اکثر جانبازانی که در VA شکایت می کنند رد می شوند.

هاردی گفت: «من فکر می‌کنم این مطالعه تاریخی مسیر روشنی را برای VA ارائه می‌کند تا به طور قطعی قرار گرفتن در معرض سارین را برای همه جانبازان جنگ خلیج فارس در سال 1991 فرض کند و از انکار همه این ادعاها دست بردارد».

READ  اورژانس برای شش بخیه 6500 دلار از او گرفت. جای تعجب نیست که همسرش که به شدت بیمار بود از اورژانس اجتناب کرد.

این یافته ها بر اساس نمونه گیری از بیش از 1000 جانباز جنگ خلیج فارس است که نیمی از آنها به این سندرم مبتلا هستند.

مانند دیگر کهنه سربازان، رودنباگ سال‌ها ادعای ناتوانی‌اش را رد می‌کرد تا اینکه سرانجام در سال 2019 تمام مشکلات سلامتی‌اش مربوط به خدمات اعلام شد. او نامه‌ای را که هیلی نوشته بود و وضعیت خود را به تفصیل شرح می‌دهد، اعتبار می‌دهد.

رودنباگ گفت که امیدوار است این تحقیق به دیگرانی مانند او کمک کند تا غرامت دریافت کنند. وی خاطرنشان کرد که حتی در میان جانبازانی که در یگان وی در خلیج فارس حضور داشتند، برخی این سوال را مطرح کردند که چرا فقط برخی از آنها بیمار شدند در حالی که همه آنها در معرض یکسانی قرار گرفتند.

رودنباگ گفت: “درک بخش DNA این را توضیح می دهد.”

Weisskopf گفت، مدتهاست که به دست آوردن شواهدی در مورد علت سندرم جنگ خلیج فارس که به سطح مورد نیاز برای متقاعد کردن “انواع” احزاب برسد، دشوار بوده است.

او گفت: “امیدوارم این امر باعث تغییر روند شود.”


اطلاعات بیشتر

دانشگاه جان هاپکینز اطلاعات بیشتری در این زمینه دارد سندرم جنگ خلیج فارس

منابع: رابرت هیلی، دکتر، استاد، پزشکی داخلی، مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس، دالاس. مارک وایسکوف، دکترا، ScD، استاد، اپیدمیولوژی و فیزیولوژی محیطی، دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی چان، بوستون. آنتونی هاردی، رئیس و کارگردان ملی، کهنه سربازان برای عقل سلیم، واشنگتن، دی سی. ریچارد رودنباگ، کهنه سرباز جنگ خلیج فارس، کانزاس؛ چشم انداز بهداشت محیط، 11 مه 2022، آنلاین

اخبار پزشکی
حق چاپ © 2021 HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

منابع بیماری ریه/COPD
راه حل های سلامت از حامیان ما