یافته های مطالعات بزرگ ایالات متحده، کووید خطر آسیب مغزی طولانی مدت را افزایش می دهد

محققان آمریکایی روز پنجشنبه گزارش دادند افرادی که مبتلا به کووید-19 بودند در مقایسه با افرادی که هرگز به ویروس کرونا مبتلا نشده بودند، یک سال بعد در معرض خطر بیشتری برای آسیب های مغزی قرار دارند، یافته ای که می تواند میلیون ها آمریکایی را تحت تاثیر قرار دهد.

این مطالعه یک ساله که در Nature Medicine منتشر شد، سلامت مغز را در 44 اختلال مختلف با استفاده از سوابق پزشکی بدون شناسه بیمار میلیون‌ها جانباز آمریکایی ارزیابی کرد.

اختلالات مغزی و سایر اختلالات عصبی در 7 درصد بیشتر از افرادی که به کووید آلوده شده بودند در مقایسه با گروه مشابهی از جانبازانی که هرگز به این بیماری مبتلا نشده بودند، رخ داد. به گفته تیم تحقیقاتی، این به معنای تقریباً 6.6 میلیون آمریکایی است که اختلالات مغزی مرتبط با عفونت‌های کووید داشتند.

دکتر زیاد العلی، نویسنده ارشد دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در بیانیه ای گفت: «نتایج اثرات مخرب درازمدت کووید-19 را نشان می دهد.

العلی و همکارانش در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و سیستم مراقبت بهداشتی امور کهنه سربازان سنت لوئیس سوابق پزشکی 154000 جانباز آمریکایی را که از 1 مارس 2020 تا 15 ژانویه 2021 برای کووید مثبت آزمایش کرده بودند، مطالعه کردند.

آنها این آمار را با رکوردهای 5.6 میلیون بیمار که در همان بازه زمانی کووید نداشتند و گروهی دیگر از 5.8 میلیون نفر از دوره درست قبل از ورود کروناویروس به ایالات متحده مقایسه کردند.

علی گفت که مطالعات قبلی گروه محدودتری از اختلالات را بررسی می کرد و عمدتاً بر بیماران بستری در بیمارستان متمرکز بود، در حالی که مطالعه او شامل بیماران بستری و غیر بستری در بیمارستان بود.

READ  از آنجایی که اختلالات خوردن در طول همه‌گیری افزایش می‌یابد، گزینه‌های درمانی روستایی تاخیر دارند

اختلالات حافظه، که معمولا به عنوان مه مغزی شناخته می شود، شایع ترین علامت بود. در مقایسه با گروه کنترل، افراد آلوده به کووید ۷۷ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات حافظه بودند.

افراد آلوده به این ویروس در مقایسه با گروهی که هرگز آلوده نشده بودند، 50 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی ایسکمیک بودند که ناشی از لخته شدن خون است.

افراد مبتلا به کووید 80 درصد بیشتر در معرض خطر تشنج، 43 درصد بیشتر در معرض مشکلات سلامت روان مانند اضطراب یا افسردگی، 35 درصد بیشتر احتمال دارد سردرد داشته باشند و 42 درصد بیشتر احتمال دارد که دچار اختلالات حرکتی مانند لرزش شوند. در مقایسه با گروه های کنترل

محققان گفتند که دولت‌ها و سیستم‌های بهداشتی باید برای دنیای پسا کووید برنامه‌ریزی کنند.

العلی گفت: «با توجه به مقیاس عظیم همه‌گیری، مقابله با این چالش‌ها نیازمند استراتژی‌های واکنش فوری و هماهنگ – اما، تا کنون، وجود ندارد – جهانی، ملی و منطقه‌ای است.»