یک روش ساده برای تهیه نسخه های برچسب گذاری شده با ایزوتوپ کربن از داروها و تشخیص

دکتر بنجامین روتشتاین و همکارانش از یک روش عملیاتی ساده برای تهیه نسخه‌های برچسب‌گذاری شده با ایزوتوپ کربن از داروها و روش‌های تشخیصی رونمایی کردند.

توسعه داروهاي جديد به توانايي دانشمندان براي طراحي داروهاي خاص براي آزمايش هاي باليني هدفمند متكي است. و برچسب گذاری ایزوتوپی نامزدهای دارو در آزمایشگاه های تحقیقاتی در این تلاش کلی بسیار مهم است.

در یک مطالعه جدید، آزمایشگاه دکتر بنجامین روتشتاین در دانشکده پزشکی uOttawa با همکارانش همکاری کرده است تا از یک روش عملیاتی ساده برای تهیه نسخه‌های برچسب‌گذاری شده با ایزوتوپ کربن از داروها و روش‌های تشخیصی رونمایی کند. آنها روشی را برای تبادل یک اتم در اسیدهای آمینه – بلوک های سازنده پروتئین ها که برای آماده سازی مولکول ها نیز استفاده می شود – برای ایزوتوپ آن ابداع کردند.

این در تولید دارو بسیار مهم است زیرا می‌خواهیم بدانیم دارو کجا در بدن می‌رود، چگونه متابولیزه و دفع می‌شود تا بتوانیم مطالعات دوز و سمیت مناسب را برنامه‌ریزی کنیم.”


دکتر بنجامین روتشتاین، دانشیار گروه بیوشیمی، میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده پزشکی

کار در مقاله ای در شیمی طبیعت، یک مجله با تاثیر بالا که همچنین مقاله جداگانه ای در مورد این مطالعه منتشر کرد که در آن دو دانشمند دانمارکی در دانشگاه آرهوس روش های تیم را “برای این زمینه مهم” توصیف کردند.

آزمایشگاه دکتر روتشتاین در ابتدا آزمایش‌های خود را طوری طراحی کرد که مانند کاتالیزوری عمل کند که بدن ما از آن استفاده می‌کند: پیریدوکسال فسفات، که اسید کربوکسیلیک را از اسیدهای آمینه حذف می‌کند و شکل فعال ویتامین B-6 است. اما او می‌گوید که آنها می‌خواستند آن را به صورت معکوس اجرا کنند، و معلوم شد که مکانیسم آن کمی متفاوت از چیزی است که در ابتدا انتظار داشتند.

READ  بیایید ضد عفونی کنیم | بلاگر زیبایی بریتانیایی

او می گوید: “ما در واقع دی اکسید کربن را اضافه می کنیم، سپس اسید را حذف می کنیم. بنابراین این مکانیسم متفاوتی است که به ما امکان می دهد کاتالیزورهای بهتری را در نظر بگیریم و دامنه را فراتر از اسیدهای آمینه گسترش دهیم.”

این تحقیق با همکاری همکاران دانشگاه آلبرتا و شیمیدانان در Sanofi، شرکت داروسازی فرانسوی انجام شد. آزمایشگاه دکتر روتشتاین مطالعات کربن 11 را انجام داد و با این همکاران برای پرده برداری از مکانیسم واکنش کار کرد. آزمایشگاه او از کربن 11 استفاده می کند زیرا رادیواکتیو است به گونه ای که برای تصویربرداری پزشکی به خوبی کار می کند.

مراحل بعدی آزمایشگاه اوتاوا چیست؟ دکتر روتشتاین و تیمش اکنون در حال مطالعه این هستند که چگونه واکنش را وادار کنند که تنها یک نسخه «تصویر آینه ای» از اسیدهای آمینه تولید کند تا محققان پس از این واقعیت نیازی به جداسازی آنها نداشته باشند.

او می گوید که آنها به ویژه در مورد استفاده از اسیدهای آمینه کربن 11 برای اندازه گیری سرعت تولید پروتئین در بدن ما هیجان زده هستند زیرا این می تواند نشانگر بیماری باشد.

دکتر روتشتاین، که همچنین مدیر کاوشگرهای تصویربرداری مولکولی و آزمایشگاه رادیوشیمی در مؤسسه قلب دانشگاه اتاوا است، می‌گوید: «ما هم‌اکنون از اینها در مطالعات تصویربرداری استفاده می‌کنیم تا در مورد میزان متابولیسم و ​​سنتز پروتئین در بافت‌های مختلف بیاموزیم.

منبع:

مرجع مجله:

بشارت، او. و همکاران (2022) تبادل کربوکسیلات کاتالیز شده با آلدهید در اسیدهای آمینه α با CO2 نشاندار شده ایزوتوپی. شیمی طبیعت. doi.org/10.1038/s41557-022-01074-0.