3 عامل میانسالی که شانس شما را برای ابتلا به آلزایمر افزایش می دهد

توسط Amy Norton HealthDay Reporter

برخی از عوامل سبک زندگی می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را تحت تاثیر قرار دهند، و یک مطالعه جدید به مهمترین تهدیدات این روزها برای آمریکایی ها اشاره می کند: چاقی، عدم تحرک بدنی و نداشتن دیپلم دبیرستان.

محققان دریافتند که تنها در دهه گذشته، تغییری در مهم ترین عوامل خطر قابل اصلاح برای زوال عقل در ایالات متحده رخ داده است. در سال 2011، سه مورد بزرگ عبارت بودند از عدم فعالیت بدنی، افسردگی و سیگار.

امروزه کم تحرکی همچنان در میان سه مورد اول قرار دارد، اما چاقی در میانسالی و سطوح تحصیلات پایین (عدم فارغ التحصیلی از دبیرستان) جایگزین نقاط دیگر شده است.

در عین حال، این مطالعه نشان داد که سه مورد برتر برای همه یکسان نیستند: عوامل خطر اصلی قابل اصلاح برای زوال عقل تا حدودی بسته به نژاد و قومیت متفاوت است.

چاقی عامل شماره 1 در میان بزرگسالان سفیدپوست، سیاهپوست و بومیان آمریکا بود، در حالی که عدم ورزش مهمترین تهدید برای آمریکایی های آسیایی بود. در همین حال، در میان آمریکایی های اسپانیایی تبار، سطح تحصیلات پایین به عنوان مهم ترین عامل خطر قابل تغییر ظاهر شد.

«نتایج ما نشان می‌دهد که افراد ممکن است بتوانند خطر ابتلا خود را کاهش دهند آلزایمر و [other types of] زوال عقل با درگیر شدن در یک سبک زندگی سالمدبورا بارنز، محقق، استاد روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، گفت.

بزرگ‌ترین عامل خطر برای آلزایمر و سایر انواع زوال عقل، سن بالاتر است که افراد به وضوح نمی‌توانند آن را تغییر دهند. حساسیت ژنتیکی یکی دیگر از بازیگران اصلی است. برای مثال، افرادی که حامل یک نوع ژن به نام APOE4 هستند، نسبت به افراد غیر ناقل احتمال ابتلا به آلزایمر بیشتر است.

READ  هلیداک درمانی برای هلیکوباکتر پیلوری: عوارض جانبی و هشدارها

ربکا ادل مایر، مدیر ارشد مشارکت علمی انجمن آلزایمر، گفت: اما تخمین زده شده است که حدود 40 درصد از موارد زوال عقل در سراسر جهان را می توان به عوامل خطر قابل اصلاح نسبت داد.

این موارد شامل سه مورد برتر یافت شده در این مطالعه، به علاوه عواملی مانند فشار خون بالا، دیابت، نوشیدن زیاد الکل و کاهش شنوایی است.

ادل مایر، که در تحقیقات جدید شرکت نداشت، گفت که دلایل این پیوندها کاملاً مشخص نیست. اما تصور می شود که سلامت قلب و عروق یکی از مسیرها باشد. چاقیفشار خون بالا، دیابت، استعمال دخانیات و سبک زندگی کم تحرک همگی می توانند به عروق خونی آسیب بزنند که نه تنها قلب، بلکه مغز را تغذیه می کنند.

ادل مایر می‌گوید: «قوی‌ترین داده‌هایی که ما در اختیار داریم نشان می‌دهد که آنچه برای قلب شما مفید است برای مغز شما نیز مفید است.

در مورد آموزش، محققان فکر می کنند که ممکن است از طریق آنچه که فرضیه “ذخایر شناختی” نامیده می شود کمک کند: افرادی که تحصیلات بیشتری دارند ممکن است برای مقاومت در برابر تغییرات آسیب شناختی مغز که در زوال عقل مشاهده می شود مجهزتر باشند و حافظه و توانایی های تفکر خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنند.

یافته‌های کنونی در 9 می منتشر شد JAMA نورولوژی. آنها بر اساس بیش از 378000 بزرگسال آمریکایی هستند که در یک نظرسنجی سالانه بهداشت دولتی شرکت کردند.

به طور کلی، محققان تخمین می زنند که 37 درصد از موارد زوال عقل در سطح کشور با هر یک از هشت عامل خطر قابل اصلاح مرتبط است: چاقی میانسالی، کم تحرکی، سطح تحصیلات پایین تر، افسردگی، فشار خون بالا، دیابت، سیگار کشیدن و کاهش شنوایی.

READ  پس از ویروس همه گیر خانه های سالمندان ، قوانین جدید ایالت از ساکنان محافظت می کند
نمایش اسلاید


مراحل زوال عقل: بیماری آلزایمر و پیری مغز
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

بارنز گفت که یکی از دلایل آن شیوع محض است. چاقی در دهه گذشته بسیار رایج‌تر شده است، بنابراین به موارد بیشتری از زوال عقل کمک می‌کند.

در همین حال، او گفت، مطالعات اخیر نشان داده است که ارتباط بین سطح تحصیلات پایین و زوال عقل قوی تر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد. بنابراین محققان تخمین می زنند که این عامل به موارد بیشتر زوال عقل در میان آمریکایی ها کمک می کند.

اما اهمیت نسبی این عوامل در میان گروه های مختلف آمریکایی متفاوت است. همراه با تفاوت‌هایی که در میان گروه‌های نژادی/قومی مشاهده می‌شود، مردان و زنان تا حدی واریانس را نشان دادند. عوامل خطر قابل تعدیل نقش بیشتری در خطر زوال عقل مردان ایفا می کنند – با 36٪ موارد مرتبط با این عوامل، در مقابل 30٪ در بین زنان.

افسردگی همچنین سهم بیشتری برای زنان در مقایسه با مردان داشت. به گفته دکتر روچ نیانوگو، یکی از محققین دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، در میان زنان، تقریباً 11 درصد از موارد زوال عقل می تواند به سابقه افسردگی مادام العمر مرتبط باشد.

تقریباً یک چهارم زنان در این مطالعه گفتند که در مقطعی به افسردگی مبتلا شده اند.

ادل مایر گفت که تحقیقات در حال حاضر فراتر از یافتن ارتباط و آزمایش راه هایی برای مهار خطر زوال عقل است.

ادل مایر گفت: “ما فکر می کنیم که اتخاذ ترکیبی از رفتارهای سالم ممکن است موثرترین باشد.”

READ  گوش کنید: بانک های کالیفرنیا رفتارهای جسورانه ای دارند: به مصرف کنندگان دارو بپردازید تا دیگر استفاده نکنند

انجمن آلزایمر بودجه آزمایشی به نام را تامین می کند اشاره گر ایالات متحده، که در حال آزمایش این رویکرد ترکیبی در میان سالمندانی است که خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهند. اقدامات سبک زندگی شامل ورزش، فعالیت های تحریک کننده ذهنی و کنترل بهتر فشار خون بالا و دیابت است.

ادل مایر گفت که این بسیار مهم است که مطالعات افراد رنگین پوست را که در طول تاریخ در تحقیقات پزشکی کمتر معرفی شده اند، استخدام می کند. همانطور که این مطالعه نشان می دهد، او خاطرنشان کرد، عوامل خطر اصلی قابل اصلاح برای زوال عقل در بین گروه های مختلف آمریکایی متفاوت است.

اطلاعات بیشتر

انجمن آلزایمر توصیه هایی در مورد محافظت دارد سلامت مغز

منابع: دبورا بارنز، دکترا، استاد روانپزشکی، دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو. Roch Nianogo، MD، PhD، استادیار، اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ، دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس. ربکا ادل مایر، دکترا، مدیر ارشد، مشارکت علمی، انجمن آلزایمر، شیکاگو. JAMA نورولوژی، 9 مه 2022، آنلاین

اخبار پزشکی
حق چاپ © 2021 HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از حامیان ما