5 داروی رایج که ممکن است باعث افسردگی شما شود

عواملی مانند سابقه خانوادگی، محیط استرس زا، شخصیت و تغییرات هورمونی و فیزیکی باعث ایجاد افسردگی در افراد می شود. اما آیا می دانستید که برخی از داروهای تجویزی پرمصرف نیز می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث افسردگی شوند؟

افسردگی یک است اختلال خلقی که منجر به احساس غم و اندوه دائمی و عدم علاقه به زندگی می شود.

علائم افسردگی:

  • اضطراب
  • تحریک پذیری
  • خستگی
  • مشکلات خواب
  • خلق و خوی ضعیف مداوم
  • مشکلات مربوط به اشتها و وزن
  • افکار مکرر مرگ یا خودکشی

با توجه به الف مطالعه منتشر شده در سال 2018، بیش از یک سوم بزرگسالان در ایالات متحده از داروهای تجویزی استفاده می کنند که به طور بالقوه می تواند باعث افسردگی شود.

خطر ناشی از مواد مخدر افسردگی اگر فردی بیش از یک دارو مصرف کند که افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی دارد، افزایش می یابد. برخی از داروها نیز می توانند تداخل ایجاد کنند و عوارض جانبی غیرمنتظره ای را نشان دهند. بنابراین، ضروری است که قبل از شروع یک داروی جدید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد تمام داروهای فعلی خود صحبت کنید.

داروهای رایجی که باعث افسردگی می شوند

1. بتا بلوکرها:

بتا بلوکرها رایج هستند داروها برای فشار خون بالا همچنین برای درمان میگرن، ضربان قلب نامنظم، آنژین صدری و لرزش استفاده می شود. برخی از بتا بلوکرها مانند آتنولول، متوپرولول و کارودیلول ممکن است باعث علائم افسردگی شوند.

2. داروهای هورمونی:

تغییرات در سطوح هورمونی در زنان اغلب می تواند باعث علائم افسردگی شود. استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی به شکل قرص های ضد بارداری و دستگاه های IUD و درمان جایگزینی استروژن برای کاهش علائم یائسگی می تواند باعث افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی شود.

READ  تشخیص لخته های خون کمیاب یک پیروزی بود ، اما سیستم ایمنی واکسن ایالات متحده هنوز فاقد شکاف است

3. داروهای پارکینسون:

مطالعات نشان داده است که خود بیماری پارکینسون با خطر بالای افسردگی مرتبط است. داروهایی مانند لوودوپا، سینمت و لودوسین برای درمان پارکینسون استفاده می شود. اینها داروها می تواند بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارد زیرا می تواند سطح دوپامین را برای مدت طولانی افزایش دهد.

4. کورتیکواستروئیدها:

آنها اغلب به عنوان استروئید شناخته می شوند. آنها برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها مانند بثورات و شرایط التهابی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید و نقرس استفاده می شوند. استفاده از استروئیدها می تواند بر سروتونین، ماده ای که توسط مغز تولید می شود و به تنظیم خلق و خو کمک می کند، تأثیر بگذارد.

5. محرک ها:

داروهای محرک برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و برای خواب آلودگی در طول روز با نارکولپسی – یک اختلال عصبی که بر چرخه خواب و بیداری تأثیر می گذارد – استفاده می شود. آنها می توانند منجر به وابستگی به مواد مخدر شوند و باعث ایجاد علائمی مانند خستگی و مشکلات خواب در هنگام خروج افراد از مواد مخدر شوند.

اگر فردی بیش از یک دارو مصرف کند که افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی دارد، خطر افسردگی ناشی از مواد مخدر افزایش می‌یابد.
پیکسابای

منتشر شده توسط Medicaldaily.com