8 لیوان آب در روز افسانه یا حقیقت؟ در اینجا پاسخ درست است

در برخی مواقع از اهمیت نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز شنیده شده یا به آنها گفته شده است. یک مطالعه جدید این اصل را مورد آزمایش قرار داد و نتایج شگفت‌انگیزی پیدا کرد.

این مطالعه که در مجله منتشر شده است علوم پایه، دریافت که مقدار مصرف روزانه آب به عواملی مانند سن، جنسیت، سطح فعالیت و آب و هوا بستگی دارد.

“مطالعه فعلی به وضوح نشان می دهد که یک اندازه برای همه دستورالعمل های آب آشامیدنی مناسب نیست، و این پیشنهاد رایج که باید هشت لیوان 8 اونس آب در روز بنوشیم (2 لیتر) با شواهد عینی پشتیبانی نمی شود.” محققان در مقاله خود نوشتند ScienceAlert.

در حالی که مطالعات قبلی انجام شده است این اسطوره را نابود کرد، آنها از شرکت کنندگان خواستند تا میزان آب مصرفی خود را به درستی گزارش کنند. این فرض که شرکت کنندگان مقدار دقیق آبی را که داشته اند به خاطر بسپارند و افشا کنند، جایی برای خطای انسانی باقی می گذارد.

مطالعه جدید بر داده های علمی تکیه داشت که میزان آب مصرفی بدن را به تفصیل بیان می کرد. برای پاسخ روشن به میزان نیاز بدن انسان به آب، این مطالعه بیش از 5600 داوطلب در سنین مختلف از 26 کشور در سراسر جهان را به کار گرفت.

به هر شرکت کننده 100 میلی لیتر آب غنی شده با 5 درصد “آب دارای برچسب مضاعف” داده شد. آب دارای برچسب مضاعف، ایمن برای مصرف در مقادیر کم، دارای ایزوتوپ های هیدروژن و اکسیژن است. این به ردیابی سرعت حرکت مواد شیمیایی در بدن کمک می کند.

READ  نقد و بررسی شمع چای میلر هریس

“اگر میزان دفع کردن ایزوتوپ های پایدار توسط یک فرد از طریق ادرار در طول یک هفته را اندازه گیری کنید، ایزوتوپ هیدروژن می تواند به شما بگوید که چقدر آب را جایگزین می کند، و حذف ایزوتوپ اکسیژن می تواند به ما بگوید که چقدر کالری دارد. به گزارش ScienceAlert، یکی از نویسندگان این مطالعه، دیل شولر از مرکز بیوتکنولوژی و گروه علوم تغذیه در دانشگاه ویسکانسین توضیح داد.

جالب اینجاست که آزمایشگاه دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، جایی که شولر در آن کار می‌کند، جایی بود که آزمایش‌های آب با برچسب مضاعف بر روی انسان در دهه 1980 پیشگام شد.

محققان نوشتند: «نیازهای مصرفی آب تا حد زیادی منعکس کننده گردش آب است، آبی که بدن هر روز مصرف می کند. از این رو، گردش آب پارامتری بود که برای تعیین مقدار آب جذب شده توسط بدن مورد استفاده قرار گرفت.

گردش آب در بین سنین 20 تا 30 سال در مردان و زنان 20 تا 55 ساله بیشترین مشاهده شده است. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که گردش آب در مردان پس از ۴۰ سالگی و در زنان پس از ۶۵ سالگی کاهش می‌یابد.

بیشترین گردش آب به عنوان درصد کل آب بدن در نوزادان مشاهده شد.

همچنین با ثابت بودن همه فاکتورها، بر اساس این مطالعه، مردان روزانه حدود نیم لیتر بیشتر از زنان آب مصرف کردند.

نتایج نشان داد وزن نیز در نیاز آب نقش دارد. هر 110 پوند افزایش در وزن بدن، منجر به افزایش 0.7 لیتری در روز گردش آب شد.

در همین حال، گردش آب در نتیجه افزایش 50 درصدی رطوبت، 0.3 لیتر افزایش یافت.

READ  NFL از یک اقدام اثبات نشده برای بازگشت سریع بازیکنان مبتلا به کووید به زمین استفاده کرده است.

موقعیت مکانی یک فرد نیز مهم است. این مطالعه نشان داد شرکت‌کنندگانی که در کشورهای توسعه‌یافته به دنبال سبک زندگی بی‌تحرک زندگی می‌کنند، در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که کارگران یدی یا شکارچی در کشورهای در حال توسعه بودند، گردش آب کمتری داشتند.

شولر گفت: “تغییر به این معنی است که اشاره به یک میانگین چیز زیادی به شما نمی گوید.”

“راهنماهای بهبود یافته به دلیل رشد انفجاری جمعیت و تغییرات آب و هوایی در حال حاضر جهان با آن مواجه است که بر دسترسی به آب برای مصرف انسان تأثیر می گذارد.»