WHO: افرادی که با مصرف کنندگان دخانیات زندگی می کنند دو برابر احتمال دارد دچار از دست دادن زودهنگام بینایی شوند

سازمان جهانی بهداشت (WHO) خلاصه جدیدی را در مورد چگونگی ابتلای افراد سیگاری به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و اینکه چگونه افرادی که با آن زندگی می‌کنند نیز همین خطر را برای از دست دادن زودهنگام بینایی دارند، منتشر کرده است.

در یک انتشار خبر WHO که روز پنجشنبه در وب سایت خود منتشر کرد، تأکید کرد که افرادی که با مصرف کنندگان دخانیات زندگی می کنند، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات بینایی ناشی از دود دست دوم هستند. در همین حال، افراد سیگاری 5.5 سال زودتر از افراد غیر سیگاری دچار کاهش بینایی مرتبط با سن می شوند.

سیگار خطر ابتلا به بیماری های جدی چشمی و از دست دادن بینایی دائمی را افزایش می دهد. جود استرن، رئیس مدیریت دانش آژانس بین‌المللی پیشگیری از نابینایی، گفت: ترک سیگار و انجام آزمایش‌های منظم چشم می‌تواند به بهبود سلامت چشم و جلوگیری از کاهش بینایی قابل اجتناب کمک کند.

این آژانس با WHO در تهیه خلاصه جدید همکاری کرد که همچنین نشان داد خطر ابتلا به آب مروارید در مصرف کنندگان دخانیات افزایش می یابد.

بر اساس گزارش کامل مصرف دخانیات و کاهش بینایی در اوایل این ماه توسط WHO منتشر شد، حدود 2.2 میلیارد نفر در سراسر جهان دچار اختلال بینایی هستند. از این تعداد، 1 میلیارد نفر مشکل بینایی دارند که قابل پیشگیری است.

در میان بیماری های چشمی مختلف، آب مروارید به عنوان عامل اصلی کاهش بینایی در سالمندان در نظر گرفته می شود زیرا 65.2 میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. بر اساس داده های علمی، مصرف تنباکو خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد. با این حال، سیگارهای الکترونیکی نیز به عنوان یک عامل خطر شناخته شدند.

READ  آیا ردیاب های تناسب اندام به انگیزه افراد برای ورزش بیشتر کمک می کند؟

این گزارش نشان داد که طعم سیگارهای الکترونیکی می تواند تولید رادیکال های آزاد را افزایش دهد که به DNA آسیب می زند و می تواند منجر به تشکیل آب مروارید شود. استفاده از سیگار الکترونیکی همچنین با کاهش جریان خون چشم، تغییر عملکرد شبکیه و حتی سرطان چشم مرتبط است.

با توجه به خطرات، WHO به شدت از استفاده از تنباکو و سیگارهای الکترونیکی برای کمک به رفع مشکلات بینایی و آب مروارید مرتبط با این مواد جلوگیری کرد.

وینایاک پراساد، رئیس واحد بدون دخانیات در WHO گفت: «سازمان بهداشت جهانی از همه می‌خواهد که از تنباکو و سیگارهای الکترونیکی برای محافظت از سلامت کلی خود از جمله سلامت چشم استفاده نکنند.