WHO خواستار اقدام فوری برای افزایش شرایط عصبی در سراسر جهان است

یک مطالعه جدید بزرگ منتشر شده توسط نورولوژی Lancet نشان می دهد که در سال 2021، بیش از 3 میلیارد نفر در سراسر جهان با یک بیماری عصبی زندگی می کردند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) به تجزیه و تحلیل داده‌های مطالعه بار جهانی بیماری، آسیب‌ها و عوامل خطر (GBD) 2021 کمک کرد.

شرایط عصبی در حال حاضر علت اصلی بیماری و ناتوانی در سراسر جهان است. میزان کلی ناتوانی، بیماری و مرگ زودرس (معروف به سال‌های زندگی تعدیل‌شده با ناتوانی، DALY) ناشی از بیماری‌های عصبی از سال 1990 18 درصد افزایش یافته است.

بیش از 80 درصد مرگ و میرهای عصبی و از دست دادن سلامتی در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​رخ می دهد و دسترسی به درمان بسیار متفاوت است: کشورهای با درآمد بالا 70 برابر بیشتر از کشورهای با درآمد کم و متوسط، متخصصان مغز و اعصاب در هر 100000 نفر دارند. .

شرایط عصبی باعث رنج زیادی افراد و خانواده هایی می شود که تحت تأثیر قرار می گیرند و جوامع و اقتصادها را از سرمایه انسانی غارت می کند. این مطالعه باید به عنوان یک فراخوان فوری برای اقدام برای افزایش مداخلات هدفمند عمل کند تا به تعداد فزاینده‌ای از افرادی که با بیماری‌های عصبی زندگی می‌کنند اجازه دسترسی به مراقبت، درمان و توانبخشی با کیفیت مورد نیازشان را بدهد. مهمتر از همیشه این است که اطمینان حاصل شود که سلامت مغز از کودکی تا اواخر زندگی بهتر درک، ارزش گذاری و محافظت می شود.”


دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت

ده بیماری عصبی که در سال 2021 منجر به از دست دادن سلامتی شدند عبارتند از سکته مغزی، انسفالوپاتی نوزادی (آسیب مغزی)، میگرن، زوال عقل، نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی)، مننژیت، صرع، عوارض عصبی ناشی از زایمان زودرس، اختلال طیف اوتیسم و ​​سیستم عصبی. سرطان ها

READ  میزان حضور در رویدادهای واکسیناسیون کووید لس آنجلس کاهش یافت

به طور کلی، شرایط عصبی باعث ناتوانی و از دست دادن سلامتی در مردان در مقایسه با زنان می شود، اما برخی از شرایط مانند میگرن یا زوال عقل وجود دارد که زنان به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار می گیرند.

از سال 1990، تعداد مطلق افرادی که با بیماری‌های عصبی زندگی می‌کنند یا در اثر آن می‌میرند افزایش یافته است، در حالی که نرخ DALY استاندارد شده برای سن کاهش یافته است. این بدان معناست که افزایش در اعداد مطلق عمدتاً ناشی از تغییرات جمعیتی و عمر طولانی‌تر مردم است.

نوروپاتی دیابتی سریعترین بیماری عصبی در حال رشد بود. تعداد افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی از سال 1990 در سطح جهان بیش از سه برابر شده است و به 206 میلیون مورد در سال 2021 رسیده است. این افزایش مطابق با افزایش دیابت در سراسر جهان است. سایر شرایط مانند عوارض عصبی ناشی از COVID-19 (به عنوان مثال، اختلال شناختی و سندرم گیلن باره) قبلاً وجود نداشت و اکنون بیش از 23 میلیون مورد را شامل می شود.

در عین حال، بار عصبی و از دست دادن سلامتی ناشی از سایر شرایط از سال 1990 به میزان 25 درصد یا بیشتر کاهش یافته است که نتیجه آن بهبود پیشگیری (از جمله واکسن)، مراقبت و تحقیقات است: کزاز، هاری، مننژیت، نقایص لوله عصبی، سکته مغزی، سیستی سرکوز عصبی. (عفونت انگلی که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد)، آنسفالیت (التهاب مغز) و آنسفالوپاتی نوزادی (آسیب مغزی).

این مطالعه همچنین 20 عامل خطر قابل اصلاح را برای شرایط عصبی قابل پیشگیری مانند سکته مغزی، زوال عقل و ناتوانی ذهنی ایدیوپاتیک بررسی کرد.

READ  «سلامت چیست؟» از KHN: «چارچوب» هزینه‌های اجتماعی بایدن از وعده‌های بهداشتی کلیدی عقب‌نشینی کرد

حذف عوامل خطر کلیدی – از همه مهمتر، فشار خون سیستولیک بالا و آلودگی هوای محیط و خانه – می تواند تا 84 درصد از سکته مغزی DALY جلوگیری کند. به طور مشابه، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سرب می تواند بار ناتوانی ذهنی ایدیوپاتیک را تا 63.1٪ کاهش دهد و کاهش سطح بالای گلوکز پلاسما ناشتا می تواند بار زوال عقل را تا 14.6٪ کاهش دهد. سیگار به طور قابل توجهی در خطر سکته مغزی، زوال عقل و مولتیپل اسکلروزیس نقش دارد.

سرمایه گذاری بیشتری برای بهبود درمان، مراقبت و کیفیت زندگی مورد نیاز است

در مجمع جهانی بهداشت در سال 2022، کشورهای عضو برنامه اقدام جهانی بین بخشی در مورد صرع و سایر اختلالات عصبی 2022-2031 (IGAP) را با یک دامنه جاه طلبانه برای رسیدگی به غفلت طولانی مدت از اختلالات عصبی به تصویب رساندند.

“برنامه اقدام جهانی بین بخشی 2022-2031 یک نقشه راه برای کشورها برای بهبود پیشگیری، شناسایی زودهنگام، درمان و توانبخشی اختلالات عصبی تعیین می کند. برای دستیابی به برابری و دسترسی به مراقبت با کیفیت، ما همچنین نیاز به سرمایه گذاری در تحقیقات بیشتر در مورد خطرات مغزی داریم. دوورا کستل، مدیر دپارتمان بهداشت روان و مصرف مواد سازمان جهانی بهداشت، گفت: سلامت، بهبود حمایت از نیروی کار مراقبت های بهداشتی و خدمات کافی.

IGAP اهداف و اهداف استراتژیک را برای بهبود دسترسی به درمان، مراقبت و حمایت از افراد مبتلا به اختلالات عصبی تعیین می کند. اجرای استراتژی هایی برای ارتقای سلامت مغز و پیشگیری از بیماری؛ تقویت تحقیقات و داده ها؛ و بر رویکرد بهداشت عمومی در مورد صرع و سایر اختلالات عصبی تأکید دارند.