الگوی ورزشی «جنگجوی آخر هفته» فوایدی مشابه فعالیت بدنی منظم برای سلامت قلب دارد

افرادی که یافتن زمانی برای ورزش در هفته کاری پرمشغله برایشان مشکل است، ممکن است فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید خود را روی یک تا دو روز از هفته یا آخر هفته متمرکز کنند.

در تحلیل اخیر منتشر شده در جاما که توسط محققان در بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) انجام شد، این الگوی “جنگجوی آخر هفته” با خطرات مشابه کمتری برای بیماری قلبی و سکته در مقایسه با ورزش توزیع شده یکنواخت همراه بود.

دستورالعمل‌ها حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید در هفته را برای سلامت کلی توصیه می‌کنند، اما مشخص نیست که آیا ورزش متمرکز می‌تواند فوایدی مشابه با فعالیت یکنواخت‌تر داشته باشد یا خیر.

شان خورشید، MD، MPH، یکی از اعضای هیئت علمی مرکز Demoulas برای آریتمی‌های قلبی در MGH، می‌گوید: «تحلیل ما بزرگترین مطالعه برای پرداختن به این سؤال است.

خورشید و همکارانش داده‌های مربوط به 89573 فرد را در مطالعه آینده‌نگر Biobank انگلستان که از شتاب‌سنج‌های مچی استفاده می‌کردند که کل فعالیت بدنی و زمان صرف شده با شدت‌های مختلف را برای یک هفته کامل ثبت می‌کرد، بررسی کردند.

از میان شرکت کنندگان، 33.7٪ غیرفعال بودند (کمتر از 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید در هفته)، 42.2٪ جنگجویان فعال آخر هفته (حداقل 150 دقیقه با حداقل نیمی از آن در 1-2 روز) و 24.0٪ بودند. فعال-منظم (حداقل 150 دقیقه با بیشتر تمرینات در چند روز پخش شده) بودند.

پس از تعدیل، هر دو الگوی فعالیت با خطرات مشابه کمتر حمله قلبی (به ترتیب 27 و 35 درصد خطرات کمتر برای رزمندگان فعال آخر هفته و فعال-منظم، در مقایسه با غیرفعال)، نارسایی قلبی (38 درصد و 36 درصد خطرات کمتر) مرتبط بودند. فیبریلاسیون دهلیزی (22٪ و 19٪ خطرات کمتر)، و سکته مغزی (21٪ و 17٪ خطرات کمتر).

یافته‌های ما نشان می‌دهد که مداخلات برای افزایش فعالیت بدنی، حتی زمانی که در یک یا دو روز در هفته متمرکز شود، ممکن است نتایج قلبی عروقی را بهبود بخشد.


پاتریک تی الینور، MD، PhD، نویسنده ارشد، سرپرست موقت قلب و عروق و مدیر مرکز قلب Corrigan Minehan در MGH

این تیم همچنین قصد دارد ارزیابی کند که آیا فعالیت‌های جنگجوی آخر هفته ممکن است با کاهش خطرات طیف گسترده‌تری از بیماری‌ها مرتبط باشد یا خیر.

READ  "یک بازو و یک پا": مبارزه برای حق کمک

نویسندگان دیگر عبارتند از مصطفی الالوسی، دکتر، تیموتی دبلیو چرچیل، دکتر و جی. ساوالا گوسه، دکتر.

این کار توسط مؤسسه ملی بهداشت، انجمن قلب آمریکا، اتحادیه اروپا، و رئیس و اعضای کالج هاروارد حمایت شد.

منبع:

مرجع مجله:

خورشید، س. و همکاران. (2023). فعالیت بدنی و بروز بیماری قلبی عروقی “جنگجوی آخر هفته” مشتق از شتاب سنج. جاما. doi.org/10.1001/jama.2023.10875.