رویکرد سیستماتیک برای شناسایی مسائل مربوط به سلامت روان در بیماران مبتلا به آرتریت التهابی مورد نیاز است

اضطراب و افسردگی مسائل مربوط به سلامت روان هستند که بیشتر با آرتریت التهابی مرتبط هستند و به خوبی ثابت شده است که بین مسائل سلامت روان و پیامدهای بد سلامتی ارتباط وجود دارد. توصیه های EULAR بر نیاز به ارزیابی منظم سلامت روان تاکید می کند. با این حال، اطلاعات کمی در مورد ارتباط بین خود مدیریتی و سلامت روان در افراد مبتلا به آرتریت التهابی وجود دارد.

در کنگره EULAR 2023، وسترگارد و همکارانش در مورد مطالعه مقطعی خود در دانمارک گزارش دادند. این شامل 42407 بیمار بزرگسال مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA)، آرتریت پسوریاتیک (PsA) یا اسپوندیل آرتریت (axSpA) بود. هدف این بود که اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط بین رفتارهای خودمدیریتی پایین و وضعیت سلامت روان افراد پیدا کنیم.

در مجموع 12713 نفر به پرسشنامه پاسخ دادند. نتایج نشان داد که شیوع اضطراب در بیماران مبتلا به axSpA بالاترین و برای RA کمترین بود: 34.5% در مقایسه با 22.1%. هنگامی که به افسردگی نگاه می کنیم، شیوع در بیماران مبتلا به PsA بالاترین و برای RA کمترین بود: 27.2٪ در مقایسه با 18.6٪. هم برای اضطراب و هم افسردگی، شیوع در زنان، بیماران جوان‌تر زیر 55 سال، افرادی که بیماری‌های تازه تشخیص داده شده بیشتری داشتند (کمتر از 3 سال) و بیماران با تحصیلات پایه بالاتر بود.

بیماران مبتلا به اضطراب و افسردگی بالینی به احتمال زیاد رفتار خود مدیریتی پایینی برای همه اقدامات خود مدیریتی شامل پایبندی به درمان، فعالیت بدنی و ایفای نقش فعال در مراقبت از سلامت خود داشتند.

READ  مصرف زیاد قهوه با مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در افراد مبتلا به فشار خون بالا مرتبط است

این یافته ها نیازمند یک رویکرد سیستماتیک برای شناسایی مسائل مربوط به سلامت روان در بیماران مبتلا به آرتریت التهابی است.

این تحقیق به عنوان بخشی از برنامه تحقیقاتی TASEMA، که توسط بنیاد Novo Nordisk، کمک مالی NNF19OC0056658 حمایت می شود، انجام شد.