زنانی که پیامدهای نامطلوب بارداری را تجربه می کنند، بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند

محققان موسسه قلب اسمیت در Cedars-Sinai دریافتند که زنانی که نتیجه نامطلوب بارداری را تجربه می کنند. مانند فشار خون بارداری، پره اکلامپسی یا زایمان زودرس؛ خطر ابتلا به سکته مغزی در طول زندگی خود و در سنین پایین تر است.

این یافته ها امروز در مجله معتبر منتشر شد سکتههمچنین نشان داد که در مقایسه با زنان با یک بارداری بدون عارضه، زنی که دو یا چند بارداری تحت تأثیر پیامد نامطلوب حاملگی قرار گرفته بود، دو برابر بیشتر در معرض سکته مغزی بود.

ما از مطالعات گذشته در ایالات متحده متوجه شدیم که زنان در معرض خطر بیشتری برای تجربه سکته مغزی و بار نامتناسب ناتوانی پس از سکته نسبت به مردان هستند. این مطالعه درک ما را عمیق تر می کند چرا زنان ممکن است بیشتر تحت تأثیر خطر سکته مغزی قرار گیرند و دری را برای گفتگوهای معنادارتر در مورد سابقه بارداری در میان بیماران و پزشکان آنها باز می کند.


ناتالی بلو، MD، MPH، مدیر تحقیقات فشار خون در موسسه قلب اسمیت و نویسنده ارشد این مطالعه

تخمین زده می شود که از هر 5 بارداری در ایالات متحده، 1 مورد تحت تأثیر پیامدهای نامطلوب بارداری قرار می گیرد و این میزان در حال افزایش است.

بلو می گوید برای کاهش خطر عوارض مرتبط با بارداری، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مداخلات سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی ممکن است کمک کننده باشد. همچنین شواهد قوی برای استفاده از آسپرین با دوز پایین برای جلوگیری از پره اکلامپسی در افراد در معرض خطر وجود دارد.

READ  نژادپرستی سلامت مردان سیاه پوست را خراب می کند ، حتی با افزایش سطح تحصیلات

محققان داده‌های 144306 زن را از مطالعه FinnGen، یک مشارکت عمومی/خصوصی از داده‌های ثبت سلامت فنلاند، تجزیه و تحلیل کردند. این گروه شامل زنانی بود که پس از سال 1969، زمانی که ثبت ترخیص از بیمارستان تأسیس شد، زایمان کردند.

از این تعداد زنان، در مجموع 316789 تولد ثبت شده است. یافته های کلیدی عبارتند از:

  • 17.9 درصد حداقل یک بارداری با پیامد نامطلوب حاملگی داشته اند و 2.9 درصد از زنان با دو یا چند بارداری پیامد حاملگی نامطلوب را تجربه کرده اند.
  • زنانی که پیامدهای نامطلوب بارداری داشتند، بیماری‌های پزشکی بیشتری از جمله چاقی، فشار خون بالا، بیماری قلبی و میگرن داشتند.
  • از میان زنانی که در این مطالعه سکته کرده بودند، سکته مغزی در سنین پایین‌تری رخ داد – به طور متوسط ​​6/52 سال، در زنانی که دو یا چند پیامد نامطلوب بارداری را تجربه کردند، در مقایسه با 8/54 سال در زنان با یک پیامد نامطلوب بارداری و 3/58 سال. سال در زنانی که حاملگی بدون عارضه داشتند.

بلو گفت: «مهمتر از همه، زنان با پیامدهای نامطلوب بارداری مکرر، بیش از دو برابر خطر سکته مغزی قبل از 45 سالگی داشتند. این امر بر نیاز زنان به در میان گذاشتن سابقه بارداری خود با پزشکان خود تأکید می کند، به خصوص اگر علائم عصبی مربوط به سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) را تجربه کنند که در عرض چند دقیقه تا چند ساعت برطرف می شود.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز متوقف شود. این یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود که نیاز به توجه فوری دارد. سکته مغزی ممکن است بر توانایی فرد برای حرکت، صحبت کردن، خوردن، نوشیدن، قورت دادن، دیدن واضح، فکر کردن و به خاطر سپردن، حل مشکلات یا کنترل عملکردهای بدن مانند ادرار و احساسات تأثیر بگذارد.

بلو امیدوار است که مطالعه مشابهی در ایالات متحده انجام شود، در گروهی از زنان با تنوع نژادی و قومیتی بیشتر از آنهایی که در پایگاه داده فنلاند مورد مطالعه قرار گرفته است.

بلو گفت: “ما همچنین به تحقیقات آینده نیاز داریم تا تاثیر افزودن پیامدهای نامطلوب بارداری به محاسبه‌گرهای خطر سکته را در نظر بگیریم. این ممکن است به ما کمک کند تا زنان را در معرض خطر قرار دهیم و استراتژی‌های نحوه اعمال استراتژی‌های پیشگیری مانند کنترل کلسترول و فشار خون را در نظر بگیریم.”

Shlee S. Song، MD، مدیر مرکز جامع سکته مغزی و برنامه تله استروک در Cedars-Sinai، که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید چندین استراتژی پیشگیرانه برای زنان وجود دارد، به‌ویژه زنان جوان با سابقه سکته مغزی، سردردهای میگرنی یا TIAs- می تواند برای محافظت در برابر خطر سکته مغزی تمرکز کند.

سونگ می‌گوید اولین مورد این است که زنان باید با نظارت بر فشار خون خود و به اشتراک گذاشتن خوانش‌های ثبت‌شده‌شان در طول قرارهای پزشکی خود، در جمع‌آوری داده‌های سلامتی خود احساس قدرت کنند.

زنان-؛ و مردان-؛ سونگ می‌گوید باید از افزایش بیش از حد گردن خود نیز اجتناب کنند، زیرا گردن دارای رگ‌های خونی مهمی است که در نزدیکی استخوان قرار دارند و در صورت اعمال نیروی زیاد یا حرکات چرخشی سریع ممکن است آسیب ببینند.

سونگ، استاد نورولوژی گفت: از ماساژ بافت عمیق گردن و همچنین دستکاری های کایروپراکتیک گردن خودداری کنید.

او می‌گوید یکی دیگر از استراتژی‌های پیشگیرانه این است که زنان تحت درمان هورمونی مراقب باشند که خطر لخته شدن خون را با سیگار کشیدن یا کم‌آبی بدن افزایش ندهند.

سانگ می‌گوید: «برای کاهش خطر لخته شدن خون و کم‌آبی، الکل را به یک لیوان یا وعده در روز محدود کنید و اگر دومی میل کردید، در این بین با آب هیدراته کنید.» “و در هنگام پرواز – که می تواند باعث کم آبی بدن شود یا حرکت را ممنوع کند – جوراب های فشاری بپوشید و هر زمان که می توانید پاهای خود را حرکت دهید و دراز کنید.”

منبع:

مرجع مجله:

میلر، EC، و همکاران (2023) خطر سکته مغزی میانسالی پس از پیامدهای نامطلوب بارداری: مطالعه FinnGen. سکته. doi.org/10.1161/STROKEAHA.123.043052.