سطوح بالای سلول های کشنده حافظه با بقای بهتر در بیماران ملانوما ارتباط دارد

پوست ما حاوی سلول های کشنده تخصصی با عمر طولانی است که در برابر مزاحمان محافظت می کند. محققان موسسه Karolinska در سوئد و دانشگاه کپنهاگ در دانمارک اکنون نحوه تشکیل این سلول ها را شناسایی کرده اند و نشان داده اند که سطوح بالای سلول های کشنده حافظه در بافت سرطانی با نرخ بقای بهتر در افراد مبتلا به ملانوم مرتبط است. این مطالعه در مجله منتشر شده است مصونیت.

سلول‌های T ایمنی خاصی به نام سلول‌های حافظه مقیم بافت به صورت موضعی در پوست و سایر بافت‌ها تشکیل می‌شوند و از عفونت‌هایی که قبلاً با آن‌ها مواجه شده‌اند محافظت می‌کنند. برخی از آنها پروتئین هایی را بیان می کنند که آنها را قادر به کشتن سلول های آلوده می کند. این “سلول های کشنده حافظه” همچنین می توانند به اختلالات التهابی پوست ویتیلیگو و پسوریازیس کمک کنند. تحقیقات اخیر نشان داده است که آنها در پاسخ ایمنی بدن به سرطان های مختلف نیز نقش دارند.

پاسخ های متفاوت به درمان

نشان داده شده است که سلول های کشنده حافظه به ایمونوتراپی، یک درمان سرطان برنده جایزه نوبل که شامل بهینه سازی/فعال سازی سیستم ایمنی است، پاسخ می دهند. ایمونوتراپی معمولاً به عنوان مکملی برای سایر درمان‌های سرطان انجام می‌شود و در نحوه پاسخ بیماران به آن تفاوت زیادی وجود دارد.

ما در مورد چگونگی و چرایی تشکیل سلول های کشنده حافظه در پوست و معنای آن برای بیماران سرطانی اطلاعات زیادی نداریم. یافتن چگونگی رشد این سلول‌ها ما را قادر می‌سازد تا در توسعه ایمونوتراپی مؤثرتر برای بیماری‌هایی مانند ملانوما مشارکت کنیم.»


پروفسور Yenan Bryceson، گروه پزشکی (Huddinge)، موسسه Karolinska

این مطالعه توسعه سلول های کشنده حافظه را در پوست انسان ترسیم کرد که به عنوان تلاش مشترک بین محققان KI Beatrice Zitti و Elena Hoffer انجام شد. محققان سلول های T را از پوست و خون داوطلبان سالم جدا کردند و از تکنیک های پیشرفته برای بررسی فعالیت ژن و بیان پروتئین های مختلف استفاده کردند. این به آنها اجازه داد تا سلول های T در خون را با پتانسیل تبدیل شدن به سلول های کشنده حافظه در پوست یا سایر بافت ها شناسایی کنند. پس از حذف ژن های خاص، آنها همچنین می توانند نشان دهند که کدام ژن برای بلوغ سلول های کشنده حافظه در بافت مورد نیاز است.

READ  تماشا کنید: ارائه دهندگان یکسان ، جراحی های مشابه ، اما صورت حساب های مختلف

ایمونوتراپی موثرتر

محققان سپس به مطالعه نمونه‌های تومور از بیماران ملانوما پرداختند و دریافتند که آنهایی که میزان بقای بالاتری داشتند، تجمع بیشتری از سلول‌های کشنده حافظه اپیدرمی داشتند.

Liv Eidsmo، متخصص پوست و استاد دانشگاه کپنهاگ در دانمارک و محقق موسسه Karolinska می‌گوید: «ما توانسته‌ایم عوامل متعددی را شناسایی کنیم که تشکیل سلول‌های کشنده حافظه را کنترل می‌کنند، که نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارند. در سوئد، که این مطالعه را با پروفسور برایسسون رهبری کرد. تعادل خوبی بین محافظت موثر در برابر تومورها و عفونت های پوست و کمک به بیماری های التهابی مانند ویتیلیگو و پسوریازیس وجود دارد.

محققان اکنون قصد دارند از یافته های خود برای بهینه سازی پاسخ سلول های T ناشی از ایمونوتراپی استفاده کنند تا در از بین بردن سلول های سرطانی در بافت ها حتی بهتر شود.

این مطالعه با همکاری بیمارستان دانشگاه کارولینسکا، نوردیسکا کلینیکن و بیمارستان Vrinnevi انجام شد. این کمک های مالی توسط Novartis، اتحادیه اروپا (Marie Skłodowska-Curie Actions)، KI Foundations and Funds، شورای تحقیقات سوئد، بنیاد Ragnar Söderberg، انجمن پزشکی سوئد، منطقه استکهلم (طرح ALF)، بنیاد پسوریازیس سوئد، تامین شد. بنیاد پوست سوئد، انجمن سرطان سوئد، بنیاد گوران گوستافسون، شورای شهر استکهلم، مرکز انستیتوی کارولینسکا برای پزشکی نوآورانه (CIMED) و بنیاد کنوت و آلیس والنبرگ.

منبع:

مرجع مجله:

زیتی، بی. و همکاران (2023) سلول های CD8+ T ساکن پوست انسان برای القای سمیت سلولی و بیان اینتگرین CD49a به RUNX2 و RUNX3 نیاز دارند. مصونیت. doi.org/10.1016/j.immuni.2023.05.003.