مراقب داروهای کاهش وزن باشید. پزشکان در مورد اثرات منفی بالقوه هشدار می دهند

داروهای کاهش وزن در چند وقت اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و بسیاری از مردم بدون فکر کردن به این روند، به این روند دست پیدا کرده‌اند. با این حال، اثرات منفی بالقوه ای در ارتباط با دارو وجود دارد که مردم باید درباره آنها بدانند.

همه چیز از زمانی شروع شد که محققان دریافتند دسته ای از داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت نوع 2 نیز به کاهش وزن کمک می کنند. در نتیجه، داروهایی مانند Victoza و Ozempic به گزینه های درمانی محبوب برای چاقی تبدیل شدند.

این داروها که GLP-1 Ras نامیده می شوند، به صورت تزریق روزانه یا هفتگی تجویز می شوند. این دارو به بدن در تولید انسولین و کاهش سطح قند خون کمک می کند. این داروها برای استفاده در بیماران دیابتی نوع 2 در سال 2005 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شد. ABC News.

پس از آشکار شدن مزایای کاهش وزن آن، FDA GLP-1 RA را برای مدیریت مزمن وزن در سال 2014 تأیید کرد. متعاقباً، داروهای اضافی در این کلاس برای کاهش وزن تأیید شدند.

به گزارش مجله انجمن پزشکی آمریکا، بیش از یک در 10 از 35 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت نوع 2 در سال 2019 تخمین زده شد که از این دارو استفاده می کنند.

دکتر آماندا ولاسکوئز، مدیر طب چاقی در مرکز پزشکی Cedars-Sinai، به ABC News گفت: “من این داروها را 10 بار در روز تجویز می کنم.” چاقی یک بیماری مزمن عود کننده است.

ولاسکوز اضافه کرد که اثرات کاهش وزن داروها پس از قطع دارو متوقف می شود.

READ  برس صورت چکش روبی | وبلاگ نویس زیبایی بریتانیایی

یک مطالعه اخیر از دانشگاه مونپلیه منتشر شده در مراقبت از دیابت ارتباطی بین استفاده طولانی مدت از این داروها و احتمال ابتلا به سرطان تیروئید یافت. این مطالعه نشان داد افرادی که به مدت 1 تا 3 سال از این دارو استفاده می کردند، 58 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان تیروئید بودند. علاوه بر این، خطر ابتلا به سرطان مدولاری تیروئید، شکل نادر این بیماری، حتی بیشتر بود.

دکتر اریک الکساندر، رئیس بخش تیروئید در بخش غدد درون ریز، دیابت، و فشار خون در دانشگاه، «یافته‌های جدیدتر داده‌های اضافی جالبی را برای این بحث بالینی فراهم می‌کند، اگرچه به‌طور مستقل برای تعیین استاندارد جدیدی برای غربالگری کافی نیست». بیمارستان بریگام و زنان، به این خبرگزاری گفت. “[These drugs] تنها زمانی باید استفاده شود که منافع درمان بیشتر از خطر شناخته شده یا مشکوک باشد، و این ارزیابی باید به طور مداوم توسط هر بیمار با پزشک خود به طور منظم مورد بررسی قرار گیرد.

Novo Nordisk، شرکت داروسازی سازنده Ozempic، Victoza و داروی دیگری که به طور خاص برای کاهش وزن به نام Wegovy تولید می شود، در بیانیه ای گفت که داده های گسترده از آزمایشات و شواهد واقعی “رابطه علی بین استفاده از GLP- را نشان نداده اند. 1 آگونیست گیرنده و خطر تومورهای تیروئید.”

در حال حاضر، از بیمارانی که این داروها را مصرف می‌کنند، هر 3 تا 4 ماه یک بار برای آزمایش کبد، دیابت، کلیه، کلسترول و الکترولیت سؤال می‌شوند. آزمایش تیروئید بخشی از این لیست نیست.

دکتر هدر ساتیا، استادیار پزشکی در بیمارستان جانز هاپکینز، گفت: «اطلاعات مربوط به سرطان تیروئید مطمئناً به من مکث می کند. “در حال حاضر توصیه ای برای سونوگرافی تیروئید یا نظارت بر کلسی تونین سرم وجود ندارد، اما ما مراقب تغییرات در این توصیه ها هستیم. من گمان می کنم که به زودی شاهد تغییری در این مورد باشیم.”

READ  شامپو و نرم کننده نارگیل Vita Coco