مطالعه روش جدیدی را برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر نشان می دهد

یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه Case Western Reserve نشان داد که پیشرفت بیماری آلزایمر (AD) را می توان با سرکوب پروتئین خاصی در مغز که باعث خوردگی می شود، کاهش داد.

عامل اصلی بیماریزای AD و زوال عقل مربوط به آن، استرس اکسیداتیو است که باعث خوردگی مغز می شود که به آن آسیب اکسیداتیو می گویند.

دیوید ای. کانگ، پروفسور هاوارد تی. کارسنر در پاتولوژی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو و محقق اصلی این مطالعه، گفت که آنها برای اولین بار علت از دست دادن به اصطلاح “دفاع آسیب اکسیداتیو” در AD را شناسایی کرده اند.

پروتئینی به نام فاکتور هسته ای اریتروئید ۲ فاکتور ۲ (Nrf2) به طور منظم در پاسخ به استرس اکسیداتیو فعال می شود تا از مغز در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کند. اما در مغز افراد مبتلا به AD، دفاع Nrf2 در برابر استرس اکسیداتیو کاهش می یابد. چگونگی وقوع آن در AD ناشناخته بود.

این مطالعه که اخیراً در مجله معتبر منتشر شده است PNAS، دریافت که پروتئینی به نام Slingshot Homolog-1 یا SSH1، Nrf2 را از انجام فعالیت بیولوژیکی محافظتی خود باز می دارد.

حذف ژنتیکی SSH1 فعال سازی Nrf2 را افزایش می دهد و توسعه آسیب اکسیداتیو و تجمع پلاک ها و گره های سمی را در مغز کاهش می دهد که هر دو عامل خطر AD هستند. آنها دریافتند که در نتیجه، ارتباطات منظم بین سلول های مغز حفظ می شود و از تخریب سلول های عصبی مغز جلوگیری می شود.

READ  وزارت دادگستری داده کاوی را در پرونده کلاهبرداری مزایای Medicare هدف قرار می دهد

این یافته قابل توجه است زیرا اکثر آزمایشات بالینی با افراد مبتلا به زوال عقل پیشرفته انجام شده است. این آزمایشات عمدتاً بر مدیریت و کاهش علائم برای بهبود عملکرد روزانه و کیفیت زندگی متمرکز بودند.

تمرکز بر کارآزمایی های بالینی در مراحل اولیه AD، احتمال موفقیت را افزایش می دهد. در پنج سال آینده، من همچنین فکر می‌کنم که ما شاهد پیشرفت‌های اندکی در درمان بیماری آلزایمر خواهیم بود، که به کند کردن سیر AD کمک می‌کند.


دیوید ای. کانگ، پروفسور هاوارد تی کارسنر در پاتولوژی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو

به عنوان مثال، آزمایشات بالینی برای Leqembi – دارو برای اوایل AD که اخیراً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید شده است – نتایج امیدوارکننده‌ای برای کند کردن پیشرفت بیماری نشان داده است.

Case Western Reserve از جمله کسانی است که روی ترکیبات بازدارنده SSH1 به عنوان داروهای بالقوه محافظت کننده عصبی کار می کند.

کانگ گفت: «بسیاری از کاندیداهای امیدوارکننده مواد مخدر مطمئناً در خط لوله هستند.

منبع:

مرجع مجله:

کازارو، اس. و همکاران (2023) جداسازی Nrf2 با واسطه همولوگ-1 Slingshot تعادل را از محافظت عصبی تا تخریب عصبی در بیماری آلزایمر راهنمایی می کند. PNAS. doi.org/10.1073/pnas.2217128120.