مطالعه شش دسته بوی مرتبط با حملات میگرنی را شناسایی می کند

مطالعه ای که در مجله منتشر شده است گزارش های علمی بوهای مرتبط با میگرن را در شش گروه طبقه بندی کرده و مشاهده کرده است که بوی محصولات پاک کننده می تواند حملات میگرنی را در بیماران مبتلا به میگرن مزمن به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

مطالعه: طبقه بندی بوهای مرتبط با حملات میگرن: یک مطالعه مقطعی اعتبار تصویر: fizkes/Shutterstock.com

زمینه

میگرن یک بیماری عصبی شایع است که با سردرد شدید، به طور معمول در یک طرف سر مشخص می شود. در ژاپن، شیوع میگرن 8.4 درصد است. عوامل خاصی از جمله استرس، روزه داری، آب و هوا، اختلال خواب، هورمون ها در زنان، نور، صدا و بوها برای افزایش حملات میگرنی شناخته شده اند.

افزایش حساسیت به بو یکی از علائم خاص میگرن در نظر گرفته می شود که اغلب در 95 درصد بیماران میگرنی مشاهده می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انواع خاصی از بوها به ویژه با حملات میگرنی مرتبط هستند.

از نظر مکانیکی، سیگنال بو توسط مغز از طریق لامپ بویایی دریافت می‌شود و مطالعات نشان داده‌اند که بوها با فعال کردن نواحی مختلف مغز باعث میگرن می‌شوند.

در مطالعه حاضر، دانشمندان بوهای مرتبط با میگرن را دسته بندی کرده و ارتباط آنها را با ویژگی های بالینی تعیین کرده اند.

طراحی مطالعه

این مطالعه بر روی 101 بیمار مبتلا به میگرن بالینی انجام شد. پرسشنامه ای شامل 35 مورد از بوها بر اساس شواهد قبلی به شرکت کنندگان ارائه شد.

این پرسشنامه برای تعیین اینکه کدام نوع بوها باعث حمله میگرن می شود و چگونه شرکت کنندگان از خود در برابر بوها محافظت می کنند استفاده شد.

READ  Byredo Mad Red - The Suit All Shade

علاوه بر این، دانشمندان تجزیه و تحلیل عاملی را برای تعیین عوامل رایج بوهای مرتبط با حملات میگرنی انجام دادند. تحلیل عاملی روشی آماری است که با استخراج تمامی اشتراکات از متغیرها، مجموعه بزرگی از متغیرها را به مجموعه ای کوچکتر از عوامل کاهش می دهد.

مشاهدات مهم

حدود 16% و 84% از جمعیت مورد مطالعه به ترتیب مبتلا به میگرن مزمن و اپیزودیک بودند. در میان شرکت کنندگان مبتلا به میگرن مزمن، 75٪ سردرد مصرف بیش از حد دارو را داشتند. ارتباط بین بو و حمله میگرن در 78 درصد از شرکت کنندگان مشاهده شد.

بیش از 50 درصد از شرکت کنندگان بوی عطر را به عنوان محرک حمله میگرنی گزارش کردند. به دنبال آن بوی تنباکو، نرم کننده لباس، بدن، زباله، محصولات آرایشگری، خودرو و عرق به وجود آمد. هیچ یک از شرکت کنندگان بوی لیمو، نارنگی یا سیب را به عنوان محرک میگرن گزارش نکردند.

به غیر از 35 مورد از بوهای موجود در پرسشنامه، ikebana (هنر ژاپنی گل آرایی) و بنزین شایع ترین بوهای گزارش شده مرتبط با حمله میگرن بودند.

علاوه بر انواع بوها، این مطالعه مکان های رایج مرتبط با حمله میگرن را مشخص کرد. بیش از 50 درصد از شرکت کنندگان، مطب را به عنوان یک مکان رایج مرتبط با حمله میگرن گزارش کردند.

پس از آن اتاق انتظار خانه، رستوران و بیمارستان قرار گرفت. هیچ یک از شرکت کنندگان اتاق مشاوره یا معاینه را به عنوان مکانی مرتبط با حمله میگرن شناسایی نکردند.

جدا از مکان های مرتبط با میگرن که در پرسشنامه گنجانده شده بود، قطار، شهر و فروشگاه های دپارتمان رایج ترین مکان های گزارش شده مرتبط با حمله میگرنی بودند.

READ  محققان کشف می کنند که چگونه سلول های اپیتلیال مهاجم و سرطانی می شوند

در مورد اقدامات پیشگیرانه در برابر بو، حدود 42%، 23% و 22% از شرکت کنندگان به ترتیب استفاده از ماسک، استفاده از پاک کننده هوا و استفاده از اسپری دئودورانت را گزارش کردند. علاوه بر این، حدود 17% و 5% از شرکت کنندگان به ترتیب از جا به جایی خارج شده و بینی را با دستمال پوشانده اند تا از ایجاد بو جلوگیری کنند.

با در نظر گرفتن سن شرکت‌کننده، میزان قابل توجهی از حمله میگرنی ناشی از بوی تنباکو یا صابون در میان شرکت‌کنندگان جوان‌تر مشاهده شد. با در نظر گرفتن جنسیت، حمله میگرن ناشی از بوی بدن یا زباله فقط در شرکت کنندگان زن مشاهده شد.

با در نظر گرفتن انواع میگرن، شرکت کنندگان مبتلا به میگرن مزمن نسبت به افراد مبتلا به میگرن اپیزودیک حساسیت بیشتری به نرم کننده پارچه، عرق، جوراب، قهوه، مدفوع، استفراغ و بوی حیوانات نشان دادند.

بر اساس تحلیل عاملی، شش عامل رایج بوها شناسایی شد. عامل یک بوی متعفن بود. عامل دوم محصولات پخت و پز بود. عامل سه مشتقات نفتی و غیره بود. فاکتور چهار شامپو و نرم کننده بود. فاکتور پنج محصولات پاک کننده بود. و عامل شش عطر، حشره کش و گلاب بود.

فاکتور پنج، که همچنین شامل آماده‌سازی‌های حالت‌دهنده مو مبتنی بر فلور، شوینده‌های لباسشویی و نرم‌کننده‌های پارچه با رایحه‌های گلی بود، ارتباط قابل‌توجهی با حملات میگرنی در بیماران میگرنی مزمن نسبت به بیماران میگرنی اپیزودیک نشان داد.

اهمیت مطالعه

این مطالعه شش گروه از مواد معطر را شناسایی می کند که می توانند باعث حمله میگرن در بیماران مبتلا به میگرن مزمن یا اپیزودیک شوند.

READ  مطالعه نشان می دهد که عفونت در دوران بارداری ممکن است خطر زیادی برای مغز کودک ایجاد نکند

با این حال، بیماران میگرنی مزمن می توانند حساسیت بیشتری نسبت به برخی مواد شیمیایی با رایحه گل داشته باشند.