مطالعه شواهد جدیدی در مورد ارتباط بین دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر اضافه می کند

تحقیقات جدیدی که بر روی موش ها انجام شده است، بینش هایی را در مورد آنچه در سطح مولکولی می گذرد ارائه می دهد که می تواند افراد مبتلا به دیابت را به بیماری آلزایمر مبتلا کند.

این مطالعه به تحقیقات فزاینده ای در مورد ارتباط بین دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر اضافه می کند که برخی از دانشمندان آن را “دیابت نوع 3” نامیده اند. به گفته محققان، یافته‌ها نشان می‌دهد که می‌توان با کنترل خوب دیابت یا اجتناب از آن در وهله اول، خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش داد.

نارندرا کومار، دانشیار دانشگاه تگزاس A&M در کالج استیشن، این مطالعه را رهبری کرد.

ما فکر می کنیم که دیابت و بیماری آلزایمر به شدت با هم مرتبط هستند و با انجام اقدامات پیشگیرانه یا بهبود دیابت، می توانیم از پیشرفت علائم زوال عقل در بیماری آلزایمر جلوگیری کرده یا حداقل به طور قابل توجهی از پیشرفت آن جلوگیری کنیم.


نارندرا کومار، دانشیار دانشگاه تگزاس A&M

کومار تحقیقات جدید را در Discover BMB، نشست سالانه انجمن بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی آمریکا، که از 23 تا 26 مارس در سن آنتونیو برگزار می‌شود، ارائه خواهد کرد.

دیابت و آلزایمر دو مورد از سریع ترین نگرانی های سلامتی در سراسر جهان هستند. دیابت توانایی بدن برای تبدیل غذا به انرژی را تغییر می دهد و از هر 10 بزرگسال آمریکایی 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. آلزایمر، نوعی از زوال عقل که باعث کاهش تدریجی حافظه و مهارت های تفکر می شود، در میان 10 علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده قرار دارد.

READ  ابر پاکسازی ژاپنی - آخرین مورد!

شناخته شده است که رژیم غذایی بر ایجاد دیابت و همچنین شدت تأثیرات آن بر سلامت تأثیر می گذارد. محققان برای اینکه بفهمند چگونه رژیم غذایی می تواند بر ابتلا به آلزایمر در افراد مبتلا به دیابت تأثیر بگذارد، چگونگی تأثیر یک پروتئین خاص در روده بر مغز را ردیابی کردند.

آنها دریافتند که رژیم غذایی پرچرب، بیان پروتئینی به نام Jak3 را سرکوب می‌کند و موش‌های بدون این پروتئین یک آبشار التهاب را تجربه کردند که از روده شروع می‌شود، از کبد و به سمت مغز حرکت می‌کند. در نهایت، موش‌ها نشانه‌هایی از علائم شبیه آلزایمر را در مغز نشان دادند، از جمله بیان بیش از حد بتا آمیلوئید موش و تاو هیپرفسفریله، و همچنین شواهدی از اختلال شناختی.

کومار می‌گوید: «کبد متابولیسم هر چیزی است که می‌خوریم، ما فکر می‌کنیم که مسیر روده به مغز از کبد می‌گذرد.»

او اضافه کرد که آزمایشگاه او برای مدت طولانی روی عملکرد Jak3 مطالعه کرده است و آنها اکنون می دانند که تأثیر غذا بر تغییرات بیان Jak3 منجر به نشت روده می شود. این به نوبه خود منجر به التهاب مزمن با درجه پایین، دیابت، کاهش توانایی مغز در پاکسازی مواد سمی و علائم شبه زوال عقل در بیماری آلزایمر می شود.

به گفته کومار، خبر خوب این است که ممکن است بتوان با خوردن یک رژیم غذایی سالم و کنترل قند خون در اسرع وقت، این مسیر التهابی را متوقف کرد. به ویژه، افراد مبتلا به پیش دیابت -؛ که شامل حدود 98 میلیون بزرگسال ایالات متحده می شود – می تواند از تغییرات سبک زندگی برای معکوس کردن پیش دیابت، جلوگیری از پیشرفت دیابت نوع 2 و به طور بالقوه کاهش خطر ابتلا به آلزایمر بهره مند شود.