نتایج مطالعه

هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست. محققان در یک مطالعه دریافتند که ترک سیگار قبل از 40 سالگی می تواند امید به زندگی افراد سیگاری را با افراد غیرسیگاری مقایسه کند.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، بدون در نظر گرفتن سن، می‌توانند تقریباً 10 سال پس از ترک سیگار به طول عمری مشابه با افراد غیرسیگاری دست یابند و تقریباً نیمی از این مزیت را می‌توان در عرض تنها سه سال متوجه شد.

اینها یافته ها منتشر شده در مجله NEJM Evidence بر اساس یک مطالعه در مقیاس بزرگ انجام شده توسط محققان دانشگاه تورنتو است. این مطالعه شامل حدود 1.5 میلیون بزرگسال از ایالات متحده، بریتانیا، کانادا و نروژ بود که به مدت 15 سال تحت نظر بودند.

سیگاری‌های بین 40 تا 79 سال در مقایسه با کسانی که هرگز سیگار نمی‌کشیدند تقریباً سه برابر خطر مرگ داشتند، یعنی به طور متوسط ​​12 تا 13 سال از زندگی خود را از دست دادند. سیگاری‌های سابق خطر مرگ را به 1.3 برابر کاهش دادند (یا 30 درصد بیشتر) در مقایسه با افراد غیرسیگاری. ترک سیگار در هر سنی با بقای طولانی‌تر همراه بود و حتی کسانی که کمتر از سه سال سیگار را ترک کردند تا 6 سال امید به زندگی داشتند. انتشار خبر اظهار داشت.

محققان خاطرنشان کردند که ترک سیگار در هر سنی، به ویژه در سنین پایین‌تر، خطر مرگ و میر کلی و خطر مرگ ناشی از بیماری‌های عروقی، تنفسی و نئوپلاستیک (شرایطی که باعث رشد تومور می‌شوند) را کاهش می‌دهد.

READ  کودک 10 ساله با "دردناک ترین" بیماری تشخیص داده شد. درباره سندرم درد منطقه ای پیچیده بیشتر بدانید

Prabhat Jha نویسنده این مطالعه گفت: “ترک سیگار به طرز مضحکی در کاهش خطر مرگ موثر است و افراد می توانند به سرعت از این پاداش ها بهره ببرند.” “بسیاری از مردم فکر می کنند که برای ترک سیگار، به ویژه در میانسالی، خیلی دیر شده است. اما این نتایج با این خط فکری مخالف است. هیچ وقت دیر نیست، تاثیر سریع است و شما می توانید خطر ابتلا به بیماری های اصلی را کاهش دهید، به این معنی که طولانی تر و با کیفیت تر زندگی” وی افزود.

برآوردها نشان می دهد که حدود 60 میلیون سیگاری در چهار کشور درگیر در این مطالعه و بیش از یک میلیارد سیگاری در سراسر جهان وجود دارد. اگرچه از سال 1990 میزان مصرف دخانیات در جهان بیش از 25 درصد کاهش یافته است، اما دخانیات همچنان عامل اصلی مرگ و میر قابل پیشگیری است.

محققان امیدوارند یافته های آنها دولت ها را ترغیب کند تا تلاش های خود را برای حمایت از افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند، تشدید کنند.

جاا افزود: “کمک به ترک سیگار یکی از موثرترین راه ها برای بهبود چشمگیر سلامتی است. و ما می دانیم که چگونه این کار را با افزایش مالیات بر سیگار و بهبود حمایت های ترک سیگار انجام دهیم.”