5 علامت اصلی کمبود آهن که هرگز نباید نادیده گرفته شوند

آهن بلوک ساختمانی هموگلوبین، پروتئین ضروری در گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را به تمام قسمت های بدن می رساند.

مهم است که وعده های غذایی حاوی آهن را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. مانند هموگلوبین، آهن نیز جزء ضروری میوگلوبین است، پروتئین خواهر اولی که همان وظیفه حمل اکسیژن را در سراسر بدن انجام می دهد.

دکتر دیوید بریل گفت: «علل کمبود آهن می تواند از رژیم غذایی نامناسب تا یک بیماری جدی متغیر باشد. کلینیک کلیولندعوامل دیگری که باید در نظر بگیرید سن، جنسیت و سابقه پزشکی شما هستند.

دوز توصیه شده برای جذب روزانه آهن هفت تا 18 میلی گرم در روز برای بزرگسالان عادی است، در حالی که 27 میلی گرم اضافه شده برای زنان باردار توصیه می شود.

مواد غذایی سرشار از آهن:

  • گوشت گاو
  • جوجه
  • زردآلو خشک
  • عدس
  • لوبیا
  • کاشوبادام هندی
  • قلب های کنفی
  • اسفناج

یکی دیگر از روش های قابل اعتماد برای بسته بندی آهن بیشتر در وعده های غذایی، پخت و پز با ظروف چدنی است.

اما وقتی بدن کمبود آهن داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

آهن به اندازه کافی در سیستم انسان ذخیره شده است، اما وقتی همه آنها تمام می شوند، بدن علائم مشخصی را نشان می دهد. جدای از این، جذب ناکافی مداوم می تواند منجر به شرایطی مانند کم خونی شود، که زمانی رخ می دهد که بدن گلبول های قرمز کمتر از حد طبیعی داشته باشد.

علائمی که نشان می دهد کمبود آهن دارید

خستگی: این یکی از شایع ترین علائم کم خونی فقر آهن است که به دلیل کمبود دریافت رژیم غذایی رخ می دهد. افراد ممکن است فکر کنند استراحت راهی برای برون رفت از این مشکل است، اما به گفته‌ی او، این مسئله در واقع در اعماق سلول‌های خونی نهفته است درجه بهداشت.

READ  از آنجایی که اختلالات خوردن در طول همه‌گیری افزایش می‌یابد، گزینه‌های درمانی روستایی تاخیر دارند

لرز: یک فرد اغلب می تواند خسته از خواب بیدار شود و به دلیل شرایط کم خونی همیشه احساس سرما کند.

تنگی نفس: این اتفاق زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن بدن به دلیل کمبود هموگلوبین در گلبول های قرمز به طور چشمگیری کاهش می یابد. در شروع کم خونی شدید، فرد می تواند مکرراً پف کند.

سردرد: سردردهای کوبنده که به طور مکرر رخ می دهند نیز می تواند نشانه روشنی از کم خونی باشد. این وضعیت خود را به این دلیل نشان می دهد که مغز اکسیژن کمتری از آنچه برای عملکرد بهینه نیاز دارد دریافت می کند خط سلامت.

بیخوابی: این یک وضعیت همراه کم خونی فقر آهن است. به غیر از از دست دادن خواب، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان را نیز تجربه کنند. دانشگاه چرت زدن گزارش شده است.

زبان متورم، دردناک یا رنگ پریده می تواند نشانه کمبود آهن باشد.
پیکسابای