کاوشگر ابتکاری می تواند درک ما از پیام رسان سلولی حیاتی را عمیق تر کند و راه را برای داروهای درمانی جدید هموار کند.

یک مطالعه پیشگامانه توسط دانشگاه لافبورو و دانشگاه آکسفورد منجر به توسعه یک کاوشگر مولکولی کوچک شده است که می‌تواند درک ما را از یک پیام‌رسان سلولی حیاتی عمیق‌تر کند و به توسعه داروهای درمانی جدید منجر شود.

مقاله تحقیقاتی – اخیراً به عنوان برگزیده هفته در مجله برجسته انجمن سلطنتی شیمی برجسته شده است. علوم شیمی – پروب نوآورانه محققان را که به اینوزیتول پیروفسفات یا ‘5-PP-InsP متصل می شود را به نمایش می گذارد.5‘.

5-PP-InsP5 نقش اساسی در فرآیندهای بیولوژیکی مختلف، از جمله رشد سلولی، مرگ برنامه ریزی شده سلولی، و تنظیم آنزیم ایفا می کند و نقش های جدیدی هنوز در حال ظهور است که اخیراً مشخص شده است که تنظیم کننده کلیدی سطح گلوکز خون است.

با توجه به نقش های متنوع آن در فرآیندهای سلولی، 5-PP-InsP5 یک هدف جذاب برای توسعه داروهای درمانی است.

با این حال، تحقیقات زیست پزشکی و کشف دارو بر روی «کاوشگرهای مولکولی کوچک» برای شناسایی مولکول‌های هدف خاص تکیه می‌کند و تاکنون هیچ 5-PP-InsP وجود نداشته است.5کاوشگرهای خاص وجود داشت.

تیم تحقیقاتی دانشگاه لافبورو و دانشگاه آکسفورد – که شامل دکتر استفان باتلر، دکتر فلیکس پلاسر و پروفسور بری پاتر می‌شود – مهارت‌های مدل‌سازی مصنوعی و محاسباتی شیمیایی خود را برای ایجاد یک کاوشگر خاص برای 5-PP-InsP ترکیب کردند.5 که هنگام اتصال نور قرمز روشنی از خود ساطع می کند.

شدت و مدت این نور را می توان برای تعیین کمیت سطوح 5-PP-InsP اندازه گیری کرد.5 در طی فرآیندهای بیولوژیکی مختلف، راه را برای درک عمیق‌تر عملکردها، مکانیسم‌ها و پتانسیل درمانی آن هموار می‌کند.

READ  بوم شناس بیماری 3.5 میلیون دلار دریافت می کند تا مدل سازی را با EpiMoRPH به سطح بعدی برساند

دکتر استفان باتلر در مورد اهمیت این تحقیق اظهار داشت: “یک انگیزه کلیدی در آزمایشگاه ما توسعه ابزارهای مولکولی با کاربردهای واقعی است، بنابراین ما در مورد پتانسیل کاوشگر گزارش شده در اینجا به عنوان یک ابزار کشف دارو هیجان زده هستیم، که می تواند غربالگری با کارایی بالا مولکول های دارو مانند را که فرآیندهای بیولوژیکی مربوط به پیام رسان سلولی 5-PP-InsP را تعدیل می کند، فعال کند.5.

سایر پیروفسفات های اینوزیتول وجود دارند و هنوز هم در زیست شناسی در حال ظهور هستند، بنابراین روش هایی برای شناسایی، سنتز و بهره برداری از آنها نیز می تواند ضروری باشد و با ویژگی های طراحی کاوشگر ایجاد شده در این پروژه تسهیل می شود.

من تقریباً تمام دوران علمی مستقل خود را در تحقیق در مورد فسفات های اینوزیتول گذرانده ام و احساس می کنم ظهور این پیام رسان های جدید پیروفسفات، با عملکردهای بیولوژیکی در حال ظهور آنها، واقعاً برای این زمینه هیجان انگیز است و نوآوری را می طلبد.


مقاله جدید بسیار همکاری ما یک تکنیک بسیار به موقع را برای اندازه گیری چنین پیام رسان برای اولین بار ارائه می دهد و باید توسعه های بیشتری را در این منطقه امکان پذیر کند.”


پروفسور بری پاتر، دانشگاه آکسفورد

نویسندگان مشترک این مطالعه مگان شیپتون و فاتیما جامیون، دانشجوی دکترا و سال آخر کارشناسی از آکسفورد و لافبورو هستند.

مگان و فاتیما در بیانیه ای مشترک درباره دستاوردهای خود گفتند: “ما خوشحالیم که به عنوان بخشی از این تیم مشترک برای برداشتن گام های حیاتی در کمک به کشف بیشتر نقش های بیولوژیکی 5-PP-InsP کار می کنیم.5.

READ  رژ لب های برهنه فوق العاده شارلوت تیلبری

این به ویژه برای دیدن کار ترکیبی ما در یک مجله شیمی منتشر شده است و ما مشتاقانه منتظریم تا ببینیم چگونه تحقیقات آینده در این زمینه را تقویت می کند.”

مقاله پژوهشی با عنوان سنتز و حس لومینسانس مناسب پیام رسان سلولی اینوزیتول پیروفسفات 5-PP-InsP5، توسط شورای تحقیقات بیوتکنولوژی و علوم بیوتکنولوژی UKRI (باتلر) و The Wellcome Trust (پاتر) تامین مالی شد.

منبع:

مرجع مجله:

شیپتون، ام ال، و همکاران (2023) سنتز مناسب و حس لومینسانس پیام رسان سلولی اینوزیتول پیروفسفات 5-PP-InsP5. علوم شیمی. doi.org/10.1039/D2SC06812E.